a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sosyal yardım 5 kat arttı

Maliye Bakanlığı 2014 yılı sosyal yardım bütçesini ise 30.4 milyar TL olarak açıkladı.   Yeni kriterlerin tartışılmaya başlandığı sosyal yardımlar son 11 yılda 15 kart arttı. 2002 yılında 1 milyar 376 milyon lira olan sosyal yardımlar 2013 yılında 20 milyar lirayı aştı. Maliye Bakanlığı, sosyal yardımlar için 2014 bütçesinde ise 30.4 milyar TL ayırdı. 2002 […]

06 Eylül 2014 - 11:24 'de eklendi ve 1411 kez görüntülendi. A+A-

Sosyal yardım 5 kat arttı

Maliye Bakanlığı 2014 yılı sosyal yardım bütçesini ise 30.4 milyar TL olarak açıkladı.

 

Yeni kriterlerin tartışılmaya başlandığı sosyal yardımlar son 11 yılda 15 kart arttı. 2002 yılında 1 milyar 376 milyon lira olan sosyal yardımlar 2013 yılında 20 milyar lirayı aştı. Maliye Bakanlığı, sosyal yardımlar için 2014 bütçesinde ise 30.4 milyar TL ayırdı. 2002 yılında milli gelirin yüzde 0.50’si oranında yardım yapılırken, 2013 yılında sosyal yardımların payı yüzde 1.35’e çıktı. Ancak sosyal yardımlar 15 kart artmasına rağmen halen Avrupa Birliği’nin ortalaması olan yüzde 2.5’i yakalayamadı. 2014 yılında bu seviyeye yaklaşılması bekleniyor.

FARKLI YARDIM GRUPLARI

Sosyal yardımların büyük çoğunluğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından veriliyor ve koordine ediliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu üzerinden yapılan yardımların yanı sıra diğer bakanlıklar üzerinden de eğitim, kömür gibi yardımlar yapılıyor. Sosyal yardımlar “aile, eğitim, sağlık, özel amaçlı yardımlar, yaşlı ve engelli yardımları” gibi çeşitli ana gruplar altında veriliyor. “Aile yardımları” altında; gıda, barınma, sosyal konut projesi, yakacak, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımlar, muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar, “eğitim yardımları” adı altında eğitim materyali, şartlı eğitim, öğle yemeği, ücretsiz ders kitabı, öğrenci taşıma gibi yardımlar, “sağlık yardımları” içinde; şartlı sağlık yardımları, engelli ihtiyaç yardımları, genel sağlık sigortası prim desteği gibi destekler bulunuyor.

3 MİLYON AİLE YARARLANIYOR

Yaşlı ve engelli yardımları içinde ise yaşlılık aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, silikoziz aylığı gibi yardımlar var. Bütün bu yardımlardan 3 milyon 96 bin 489 aile yararlanıyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan düzenli yapılan yardımlardan 2 milyon 258 bin 734 kişi, geçici yardımlardan ise 1 milyon 997 bin 306 hak sahibi faydalanıyor. Yaşlılık ve engelli maaşı olarak 1 milyon 222 bin 478 kişiye aylık veriliyor. Yardımların büyük bir bölümü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılıyor. 2013 yılında aile destek transferi olarak 1 milyar liralık harcama yapıldı. Aile Bakanlığı’nın verilerine göre yaşlılık ve engellilik maaşı olarak 3.3 milyar liralık harcama yapılırken, eşi vefat etmiş kadınlara da 752 milyon lira yardım gerçekleştirildi. Eşi vefat etmiş kadınlara 2 aylık periyotlarla 500 liralık düzenli yardım yapılıyor. İhtiyaç sahibi asker ailelerine 2013 yılında 77 milyon liralık yardım yapıldı.

Belediyeler de yardım yapıyor

Genel bütçe dışında belediyeler de çeşitli yardımlarda bulunuyorlar. Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi yılda ortalama 130-150 bin arası ihtiyaç sahibi aileye, en az 2 defa olmak üzere, 63 kg, 21 kalem, 5 koliden oluşan, 265 bin ile 400 bin adet eve teslim gıda ve temizlik malzemesi yardımı, ihtiyaç sahibi, yakacak (ithal kömür) yardımı alma şartlarına uyan 80-90 bin aileye eve teslim yılda 1 ton olmak üzere, ithal kömür yardımı, yılda ortalama 13 bin ihtiyaç sahibi aileye 300 dağıtım noktasında, aile kişi sayısı kadar, günlük olmak üzere yaklaşık 60 bin adet halk ekmek yardımı, öğrencilere okul çantası, kırtasiye malzemesi, kışlık bot ve kaban yardımı, yılda ortalama 800 bin kişinin yararlandığı, yedi noktada sabah çorbası dağıtımı, giysi merkezinden giysi yardımı gibi yardımlar yapılıyor.

AB ortalaması yüzde 2.5

Türkiye’de sosyal yardımlar artsa da henüz Avrupa Birliği ortalamasını tutturamadı. Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama yüzde 2.5 düzeyinde. Slovenya’da yüzde 2.3, Hırvatistan’da yüzde 3,8, Macaristan’da yüzde 2,7, Romanya’da yüzde 3,4, Rusya’da yüzde 2,6 ve Sırbistan’da yüzde 2 düzeyinde sosyal yardım yapılıyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV