a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı?

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet olduğunu belirterek, “Katarakt, görme siniri dokusu gerilemesi, tavuk karası (gece körlüğü) ve albinizm, körlüğe yol açan nedenler arasında önemli olanları olup değişik yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

19 Eylül 2023 - 7:04 'de eklendi.

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı?

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Deda, yazı okuma mesafesinin 30–40 cm., televizyon seyretme uzaklığının da 3–4 metreden az olmaması gerektiğini söyledi.

Dr. Deda, gelişmiş ülkelerde genetik sebeplere bağlı körlüklerin, gelişmemiş ülkelerde ise beslenme bozukluğu ve enfeksiyonlara bağlı körlüklerin ilk sırayı aldığını ifade etti.

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet olduğunu belirterek, “Katarakt, görme siniri dokusu gerilemesi, tavuk karası (gece körlüğü) ve albinizm, körlüğe yol açan nedenler arasında önemli olanları olup değişik yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Glokom, şeker gibi hastalıklar, enfeksiyonlar ve kazalar da körlük nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. Dünyada gelişmiş ülkeler dışında körlüğün birinci sıradaki nedeni katarakttır.

Türkiye, katarakt alanında gelişmiş ülkelerdeki teşhis ve tedavi imkânlarına sahiptir. Körlük nedenleri arasında ikinci sırada göz tansiyonu, üçüncü sırada ise yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görmeyi sağlayan bölümünün tahribatı) gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, körlüğün en sık nedenidir.” dedi.

Doğuştan körlüklerin en önemli sebeplerinden birisinin temel göz dokularının oluşmaması veya eksikliği olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Deda, “Bunun yanı sıra görme sinirinin veya retina adını verdiğimiz görme tabakasının gelişme bozuklukları ve hastalıkları söz konusu olabilir. Bu gibi bozukluklar, az görme veya hiç görmemeye neden olabilir. Bunlar kalıtım, akraba evlilikleri, annenin hamileliğinde geçirmiş olduğu birtakım hastalıklar ya da bazı bilinmeyen nedenlerden kaynaklanabilir. Doğuştan meydana gelen körlüklerin tedavisi mümkün değildir.” şeklinde konuştu. Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokomun, sinsi başlayıp göz sinirinde hasar yaparak kalıcı görme kaybına sebep olduğunu anlatan Deda, hasarının geri dönüşümünün olmadığını, hastalığın tam olarak iyileştirilemediğini ancak erken teşhis ve düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabildiğini ifade etti.

‘DİYABET, GÖRME DUYUSUNU TEHDİT EDİYOR’

Şeker hastalığının da gözde çeşitli bozukluklara yol açabildiğini ifade eden Gökhan Deda, göz enfeksiyonlarının sıklığı, göz adalesi felçleri ve katarakt gelişmesinin, diyabete bağlı göz komplikasyonları arasında sayılabileceğini söyledi: “En önemli komplikasyon ise diyabet sürecinin uzaması ve düzensiz kan şekeri seviyeleriyle orantılı olarak göz dibinde retina adını verdiğimiz görme tabakasında kanamalar, ödem ve yeni damarlanmalarla seyreder. Bu hastalıkta görme merkezinin kanama ve ödemle etkilenmesi sonucu hastanın görmesi giderek azalır.

Yeni damarların çatlaması ise büyük göz içi kanamalarına ve gözün kaybına sebep olabilir.” Kataraktların doğuştan olabileceğini veya ileri yaşlarda ortaya çıkabileceğini ifade eden Deda, bazen de göze bir darbe neticesinde çok kısa sürede gelişebileceğini, ilaçlı tedavisi olmayan bu hastalığın çözümünün cerrahi yöntem olduğunu, bununda en yüksek başarıya sahip ameliyatlar arasında yer aldığını vurguladı.

Gözlerin sağlığı açısından düzenli ve vitamin yönünden zengin beslenmek, düzenli uyku ve sağlık şartlarına dikkat etmek gerektiğini anlatan Uzm. Dr. Deda, şunları kaydetti: “Özellikle okuma, televizyon seyretme gibi gözün sürekli ve dikkatli kullanılması durumlarında, ne kamaşma yapacak kadar parlak ışık ne de görmeyi güçleştirecek kadar az ışık olmalıdır. Işık kaynağı, yazarken sağ elini kullanan kişinin sol omuzu ve başı üstünden gelmelidir.

Parlak güneş ışığının ultraviyole etkisinden korunmak için güneş gözlükleri gerekli olduğu gibi değişik ışık kaynaklarına meslek veya diğer amaçlarla maruz kalabilecek kişilerin, koruyucu gözlük kullanmaları şarttır. Ayrıca gözlerin periyodik kontrolleri aksatılmamalıdır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyo...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa teklifi ile önemli ölçüde değişebilecek bir dönüm noktasına geldi....

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek hızda gördüğü tespit edildi. Bu ses getiren ilginç bir detay oldu....

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çı...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ilişkin düzenlemesiyle sahada 4 binden fazla vergi denetmeni yıl boyunca gö...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükseliş...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya genelinde kaçak yükseliş yaşanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma ...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa t...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi dene...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ü...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya gen...

2024 Optisyenlik taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı 2024 Optisyenlik taban pu...

Optisyenlik (2 Yıllık) sıralama. 2024 TYT (YKS) Taban Puanla...

“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Ba...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken d...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Mü...

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki g...

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

Magazin HABERLERİ
Web TV