Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık Bakanlığından Yeni Torba Yasa

Sağlık Bakanlığı, başta Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) olmak üzere, birçok önemli düzenlemeleri içeren bir torba yasa hazırlığına başladı.

31 Mayıs 2017 - 15:57 'de eklendi ve 1741 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık Bakanlığından Yeni Torba Yasa

Torba yasa ile ilgili çalışmalar geçen hafta başı başlarken, önümüzdeki hafta çalışmaların yoğun bir şekilde devam etmesi ve Sağlık Bakanlığının birinci önceliğinde yer alması bekleniyor.

İşte, yeni düzenlemeler

Bakanlık öncelikle 663 sayılı KHK’nin iptal edilen maddelerinin yerine ikame edilecek kanun maddelerini düzenleyecek. Bilindiği gibi, geçtiğimiz Şubat ayında Anayasa Mahkemesi bu KHK’nin bazı maddelerini iptal etmişti.

Bakanlık SUT konusunda sıkıntılı

Torba yasa içerisinde SUT ile ilgili düzenlemelere de yer verilmesi bekleniyor. SUT konusunda Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında zaman zaman görüş ayrılığı yaşanıyor. Ancak, SGK bu konuda ipleri elinde tutarken, bazı SUT değişiklikleri konusunda Sağlık Bakanlığının hiç haberi bile olmadığı iddia ediliyor.

Bakanlık yapacağı düzenlemeyle SUT Komisyonunda Kamu Hastaneleri, Halk Sağlığı ve İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumlarının temsiliyetini arttırarak SUT değişikliklerinde söz sahibi olmak istiyor.

Şiddete yönelik düzenlemeler

Bakanlık, son günlerin en önemli gündem maddesi haline gelen sağlıkta şiddeti önlemek için de mevzuat çalışması yapacak. TBMM Sağlık Çalışanlarına Yönelik ŞiddetiAraştırma Komisyonu 17 Nisan’da Meclis Başkanlığına son raporunu sunmuştu. Bakanlık bu raporu dikkate alarak önemli hukuki yaptırımlara imza atmaya hazırlanıyor.

Yapılacak değişiklikle, Sağlık Bakanlığının hukuki yardımda bulunduğu şiddet gören sağlıkçıdan mahkeme masrafı istenmeyecek. Hukuki yardım, sağlık hizmeti verirken veya bu görevinden dolayı şiddete uğrayanlara verilecek. Şiddet olayı 663 sayılı KHK’nin yürürlüğe girdiği 2 Kasım 2011’den önce gerçekleşmiş de olsa, soruşturma veya kovuşturmanın devam etmesi halinde hukuki yardımda bulunulabilecek.

Araştırmacıların özlük hakları düzeltilecek

663 sayılı KHK’ye göre sözleşme imzalamayan birçok kişi araştırmacı statüsünde devam ediyordu. Yapılacak düzenlemeyle araştırmacıların özlük haklarında iyileştirme sağlanması amaçlanıyor.

Yapılacak düzenlemelerin içerisinde elektronik sigaranın diğer tütün ürünleri ile eşdeğer tutulmasına dair düzenleme ve sağlık beyanı ile satılan ürünlere yönelik de düzenleme yapılacak. Ayrıca, özel hastanelerin reklam ve tanıtımlarına yönelik bir düzenleme yapılması da bekleniyor.

Hemşirelere fizyoterapistlik yolu

Hem önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde hem de bu dönemde çoğu zaman sağlık personeli yetersizliğine yönelik demeçler sıkça basına yansıyor. Akdağ, üç yıl önce yaptığı bir açıklamada “Bir taraftan bir fizyoterapistin aylık gelir beklentisi bir hekimin aylık gelir beklentisine ulaşacak. Neden?

Ülkede yeterli sayıda fizyoterapist yoktur. Öbür taraftan 10 binlerce gencimiz işsiz bekleyecek. Böyle bir planlama olur mu?” diyerek fizyoterapist sayısındaki yetersizliğe dikkat çekmişti. Bakanlık, torba yasada hemşirelere kısa bir eğitimden sonra fizyoterapistlik yolunu da açmayı planlıyor.

TBMM gündemine yetiştirilmesi planlanan torba yasada ayrıca, Kamu Hastaneleri Kurumlarında çalışan sözleşmelilerin tavana takılmadan hasta performansından faydalanabilmeleri amaçlanıyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı gözlük ele geçirildi....

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziy...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti....

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura op...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 milyar liralık naylon fatura düzenleyerek devleti 500 milyon lira zarara uğratt...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vitrine sürterek ilerledi. Kızılay'ın orda çaycı Kadir'in çırağı da elinde te...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gö...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı ...

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bak...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Bar...

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık n...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 mily...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vi...

Gözlük Yedek Parça Gözlük Yedek Parça

İhtiyacınız olan tüm yedek parçaları sitemizden alabilirsini...

Kağıt krizi büyüyor: Yayımcılık zorda! Kağıt krizi büyüyor: Yayı...

Kağıt krizi büyüyor; Yayıncı maliyeti yüzde 60 arttı....

(Ab ) 2017/745 Sayılı Tüzük’ün Uyumlaştırılması Kapsamında Hazırlanan Tıbbi Cihaz Yönetmelik Taslağı Hakkında Duyuru (Ab ) 2017/745 Sayılı Tüz...

AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında (AB ) 2017/745 say...

Etik dışı pazarlamaya gözlükçüler karşı çıkıyor Etik dışı pazarlamaya göz...

Lazer göz ameliyatları için basında yapılan duyurular bilgil...

Yeni KOBİ Destek (Nefes) Kredisi Başladı. Yeni KOBİ Destek (Nefes) ...

İçinde bulunulan ekonomik süreçte KOBİ’lerin en büyük sorunl...

Amazon Türkiye resmen açıldı Amazon Türkiye resmen açı...

E-ticaret devi Amazon bugünden itibaren resmen Türkiye pazar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE