Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık Bakanlığından Yeni Torba Yasa

Sağlık Bakanlığı, başta Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) olmak üzere, birçok önemli düzenlemeleri içeren bir torba yasa hazırlığına başladı.

31 Mayıs 2017 - 15:57 'de eklendi ve 1558 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık Bakanlığından Yeni Torba Yasa

Torba yasa ile ilgili çalışmalar geçen hafta başı başlarken, önümüzdeki hafta çalışmaların yoğun bir şekilde devam etmesi ve Sağlık Bakanlığının birinci önceliğinde yer alması bekleniyor.

İşte, yeni düzenlemeler

Bakanlık öncelikle 663 sayılı KHK’nin iptal edilen maddelerinin yerine ikame edilecek kanun maddelerini düzenleyecek. Bilindiği gibi, geçtiğimiz Şubat ayında Anayasa Mahkemesi bu KHK’nin bazı maddelerini iptal etmişti.

Bakanlık SUT konusunda sıkıntılı

Torba yasa içerisinde SUT ile ilgili düzenlemelere de yer verilmesi bekleniyor. SUT konusunda Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında zaman zaman görüş ayrılığı yaşanıyor. Ancak, SGK bu konuda ipleri elinde tutarken, bazı SUT değişiklikleri konusunda Sağlık Bakanlığının hiç haberi bile olmadığı iddia ediliyor.

Bakanlık yapacağı düzenlemeyle SUT Komisyonunda Kamu Hastaneleri, Halk Sağlığı ve İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumlarının temsiliyetini arttırarak SUT değişikliklerinde söz sahibi olmak istiyor.

Şiddete yönelik düzenlemeler

Bakanlık, son günlerin en önemli gündem maddesi haline gelen sağlıkta şiddeti önlemek için de mevzuat çalışması yapacak. TBMM Sağlık Çalışanlarına Yönelik ŞiddetiAraştırma Komisyonu 17 Nisan’da Meclis Başkanlığına son raporunu sunmuştu. Bakanlık bu raporu dikkate alarak önemli hukuki yaptırımlara imza atmaya hazırlanıyor.

Yapılacak değişiklikle, Sağlık Bakanlığının hukuki yardımda bulunduğu şiddet gören sağlıkçıdan mahkeme masrafı istenmeyecek. Hukuki yardım, sağlık hizmeti verirken veya bu görevinden dolayı şiddete uğrayanlara verilecek. Şiddet olayı 663 sayılı KHK’nin yürürlüğe girdiği 2 Kasım 2011’den önce gerçekleşmiş de olsa, soruşturma veya kovuşturmanın devam etmesi halinde hukuki yardımda bulunulabilecek.

Araştırmacıların özlük hakları düzeltilecek

663 sayılı KHK’ye göre sözleşme imzalamayan birçok kişi araştırmacı statüsünde devam ediyordu. Yapılacak düzenlemeyle araştırmacıların özlük haklarında iyileştirme sağlanması amaçlanıyor.

Yapılacak düzenlemelerin içerisinde elektronik sigaranın diğer tütün ürünleri ile eşdeğer tutulmasına dair düzenleme ve sağlık beyanı ile satılan ürünlere yönelik de düzenleme yapılacak. Ayrıca, özel hastanelerin reklam ve tanıtımlarına yönelik bir düzenleme yapılması da bekleniyor.

Hemşirelere fizyoterapistlik yolu

Hem önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde hem de bu dönemde çoğu zaman sağlık personeli yetersizliğine yönelik demeçler sıkça basına yansıyor. Akdağ, üç yıl önce yaptığı bir açıklamada “Bir taraftan bir fizyoterapistin aylık gelir beklentisi bir hekimin aylık gelir beklentisine ulaşacak. Neden?

Ülkede yeterli sayıda fizyoterapist yoktur. Öbür taraftan 10 binlerce gencimiz işsiz bekleyecek. Böyle bir planlama olur mu?” diyerek fizyoterapist sayısındaki yetersizliğe dikkat çekmişti. Bakanlık, torba yasada hemşirelere kısa bir eğitimden sonra fizyoterapistlik yolunu da açmayı planlıyor.

TBMM gündemine yetiştirilmesi planlanan torba yasada ayrıca, Kamu Hastaneleri Kurumlarında çalışan sözleşmelilerin tavana takılmadan hasta performansından faydalanabilmeleri amaçlanıyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama!...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği ortaya koydu. Türkiye'nin güneş gözlüğü ithalatı 5 yılda toplam 628 milyon 74...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağıl...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeleri 18 Mayıs 2018 tarihinde en yaşlı üye Sayın Turgut VARDİ başkanlığında ilk...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuarı

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.000 den fazla ürün çeşidinin yer aldığı fuara dünyanın farklı ülkelerinden ge...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı.

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi hasara yol açtı. Alevler yanında bulunan gözlükçü dükkanına da sıçradı. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçu...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği or...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dö...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeler...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuar...

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.00...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı...

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi h...

Artık plasiyer beklemeye, çantadan model seçmeye son! Artık plasiyer beklemeye,...

Ninety Optik, çevrimiçi alışverişin hayatımıza sağladığı kol...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

“Beta Optik” NOVAX, Eğitim Programları sürüyor! “Beta Optik” ...

Eğitim yılının sonlarına gelindiği bu günlerde, Üniversitele...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

Polisten kaçak güneş gözlüğü operasyonu Polisten kaçak güneş gözl...

DENİZLİ'de polisin düzenlediği operasyonda, ünlü markaların ...

Genel kurula katılamayacaklar! Genel kurula katılamayaca...

15-20 Aralık 2017 tarihleri arasında kurulan, derneklerin Bi...

Magazin HABERLERİ
Web TV