a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Reklam uyarısı

İnternet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi talebini gündeme taşıdı. Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketim ve ölüm vakalarında artış yaşanacağı uyarısında bulundu. (İHA) – Özkan, reçeteli-reçetesiz satılan ve ‘OTC’ olarak kabul edilen ilaç ve sağlık destek ürünlerinin, uzman ve güvenilir […]

Reklam uyarısı

İnternet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi talebini gündeme taşıdı.

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketim ve ölüm vakalarında artış yaşanacağı uyarısında bulundu.

(İHA) – Özkan, reçeteli-reçetesiz satılan ve ‘OTC’ olarak kabul edilen ilaç ve sağlık destek ürünlerinin, uzman ve güvenilir ellerde hastaya sunulması, internet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi çağrısında bulundu.
.
‘Eczacılık Günü’ kutlama etkinlikleri kapsamında Adana Eczacı Odası’nca Seyhan Oteli’nde, ‘İlaçta Reklam’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gösterilen etkinliğe katılanlar arasında; Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman, Türk Eczarcıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu da yer aldı. Reçetesiz ilaçlara reklam serbestliği ve ‘ilaçta reklam’ konusunun tartışıldığı panelde konuşan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaç ile zehir arasında ince bir çizgi olduğuna dikkat çekerek, ilacın doğru zaman ve doğru dozda kullanılmadığı zaman tedavi edici özelliğini yitirerek insana zarar verdiğini söyledi.
.
Özkan, ilaçta reklamın ise uzmanı aradan çıkarıp doğrudan hedef kitleye ürün satmayı amaçlayan bir ürün olduğunu ifade ederek, “İlaçta reklamın toplum sağlığı açısından taşıdığı riskleri kısaca özetlersek; bilinçsiz ilaç kullanımında artış ve kaynakların boşar harcanması, yanlış ve yetersiz tedavi riski, ilaç etkileşimlerinde artış, istenmeyen etki riskinde artış, reklam maliyetlerinin fiyata yansıması ile ilaç fiyatlarında artış ve ölüm vakalarında artış gibi bir çok olumsuz sonuca neden oluyor” diye konuştu.
.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın zayıflama ilaçları başta olmak üzere ruhsatlı ilaç dışı ya da bitkisel ürünler üzerinde denetimlerini artırması gerektiğini kaydeden Özkan, toplumu yanlış yönlendirebilecek durumların tespiti halinde gerekli ceza hükümlerinin kararlılıkla işleme konması gerektiğinin altını çizdi. Özkan, ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketim ve ölüm vakalarında artış yaşanacağını savundu. Reçeteli-reçetesiz satılan ve ‘OTC’ olarak kabul edilen ilaç ve sağlık destek ürünlerinin, uzman ve güvenilir ellerde hastaya sunulmasını isteyen Özkan, internet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi talebini gündeme taşıdı.
.
Ersun Özkan, konuşmasının devamında da şu görüşleri dile getirdi: “Yıllardır ilaçta reklamı savunan ve bunun içinde çalışmalar yapan reklam sektörü, tüm bu gelişmelerden memnuniyet duyuyor. Ciddi bir pazar alanı, sektörel daralmadaki ticari dar boğazı şimdilik çözmüş görünüyor. İlaç endüstrisinin neredeyse tamamı çok uluslu şirketleri için, ilaç tüketimini rasyonel ve akılcı bir politikadan uzaklaştırıp, kişileri kendi kendini tedavi edebilecekleri yanılsamasına inandırarak, bunun ilerideki satış rakamlarına yansıyacak muhtemel artışlarıın, şimdiden hesapladıklarını tahmin etmek zor değil.”
.
Teşhis ve tedavinin bir bütün olduğunu hatırlatan Özkan, “Bu ilkeden yola çıkarak hastayı, konunun uzmanı ve profesyonellerinden uzaklaştırarak müşterileştirme, ilacı ait olduğu eczaneler yerine, bilinçsiz ve gelişigüzel hizmetlerini özelleştirme politikalarına karşı, tüm kurumsal yapıların daha duyarlı olması ve sorumlu davranması gerektiğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin ...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük koleksiyonlarını tasarlamak, üretmek ve dünya çapında dağıtmak için münhasır l...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kul...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdesi:...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Magazin HABERLERİ
Web TV