a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

OPTİSYENLİK SEKTÖRÜNÜN EĞİTİMİNE BAKIŞ

Sektörümüzün eğitimi, öğretimi ve kalitesi  ile ilgili aşağıda değinmeye çalıştığım bir kaç konu, kesinlikle eğitime karşıymışız gibi algılanılmaması, sadece  ve sadece eğitimin doğru, düzgün  ve verimli  yapılabilmesi  ve de sektörü geleceğe  daha parlak bir konumda taşıyabilmemiz içindir. 1-  1992-1993 ve 2004 yılında çıkan kanunun Geçici 3. Maddesinden yararlanarak, kısa bir eğitimin sonucunda, sınavla  gözlükçülük  ruhsatı […]

16 Ekim 2012 - 14:35 'de eklendi ve 1715 kez görüntülendi. A+A-

OPTİSYENLİK SEKTÖRÜNÜN EĞİTİMİNE BAKIŞ

Sektörümüzün eğitimi, öğretimi ve kalitesi  ile ilgili aşağıda değinmeye çalıştığım bir kaç konu, kesinlikle eğitime karşıymışız gibi algılanılmaması, sadece  ve sadece eğitimin doğru, düzgün  ve verimli  yapılabilmesi  ve de sektörü geleceğe  daha parlak bir konumda taşıyabilmemiz içindir.

1-  1992-1993 ve 2004 yılında çıkan kanunun Geçici 3. Maddesinden yararlanarak, kısa bir eğitimin sonucunda, sınavla  gözlükçülük  ruhsatı alanlar ve optisyenlik mezunları dahil olmak üzere, toplam da 6000 civarında olan, optisyen- gözlükçüler,  Ülkemizin dört bir köşesinde, mesleklerini icra etmeye çalışmaktadırlar. Hemen bu noktada belirtmek gerekirse; Bu meslektaşlarımızın  bir çoğu mesleklerini icra ederken, büyük ekonomik sıkıntılarla karşı karşıyadırlar.

Sektörümüz   2014 yılına geldiğinde ise, bu günkü tarih itibariyle  11 Devlet 3 ü Vakıf üniversitelerinden olmak üzere, toplam 14  mesleki  yüksek okuldan,   yılda  ortalama 600 ün üzerinde optisyen  daha mezun verecektir. Bundan böyle yeni bir program açılmazsa dahi, bu yıldan sonra  bu rakam katlanarak artmaya devam edecektir. Bu sayısal durum  sektöre ek katkı sağlayamayacağı gibi, bilakis sektörde  kaosa neden olacaktır. Oysa  Ülkemizde yılda ortalama yeni açılan Optisyenlik (gözlükçülük)  firması sayısı, toplam sayıya  oranla, maksimum %2 ler seviyesindedir..

2-  Ülkemizde Optisyenlik programının başladığı yıl olan, 1992 den  beri  eğitimli bir meslek olduğu halde, bu güne kadar  yukarıdaki Üniversitelerin hiç birinde, (yeni açılanlar dahil)  mesleki eğitim kitapları mevcut değildir.

3-    Optisyenlik programları ön lisans eğitiminden öteye gitmediği için, lisans ve lisansüstü bir çalışma yapılamadığından okullarda yetişmiş kalifiye öğretim görevlisi de  yoktur.

4-      Bir başka ve çok önemli bir konu da,Optisyenlik mesleği, başbakanlık personel dairesince meslek olarak tanımlanmadığı için, bu eğitimi alan gençlerimizin  kamuda istihdamı da  söz konusu değildir. Ancak kendi imkanları ile bir iş yeri açabilmekte, veya bir optisyenlik firmasında iş bulabilmektedirler.

5-   Mesleki Kitapsız, eğitmensiz, yeterli eğitim ve öğrenim dokümantasyonuna sahip olmadan, yeterli laboratuar çalışmalarından yoksun, sayısı bugün itibariyle 14 olan üniversitelerde,eğitim görmeye çalışan bu  yüzlerce  gencimiz, mezun olduklarında,yeterli bilgi ve beceriden yoksun olarak önümüze geleceklerdir.Ve mevcut durumun devamı halinde ise,bu sorunlar yumağı katlanarak devam edecektir.

Sonuç olarak; Bundan böyle,mesleki STK. ca, hiçbir Yüksek Okulda “Kesinlikle yeni Optisyenlik bölümü açılması engellenmelidir” Sektörümüzü geleceğe taşıyacak, eğitimli meslektaşlarımız için,  bilimsel verilere  dayalı, itina ile hazırlanmış bir çalışma,  acilen yapılmalıdır.

Bu çalışmayı sektörümüzün STK. temsilcileri ile birlikte, mesleki eğitim veren okulların bölüm temsilcileri beraberce yürütmelidirler.

Yapılacak bu çalışma doğrultusunda yeni okullar mı açılmalı? Yoksa var olan okullardaki eğitim-öğrenimin kalitesini çağın gereklerine uygun hale getirmeye mi çalışılmalı?  Bu konunun   tartışılması gerekir diye  düşünüyorum.   

Numan Hocaoğlu
İTO 39 Nolu Optisyenler ve Optometrik 
Ürünler Meslek K. Meclis Üyesi 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
16 Ekim 2012 20:19

Sevgili numan abi çok ceraretli bir yazı yazmışsın.Mesleği korumak adına senin gibi bu düşüncelere sahip olanlara eğitime karşı diyorlar ama meslek hainlerini nerede ise kahraman ilan edip tepelerinde gezdirecek bir takım yalakalar.

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
16 Ekim 2012 15:26

Sayın Numan Hocaoğlu, Optisyenin Sesi Dergisi’nde ki bir köşe yazınızda belirttiğiniz “Değişen Dünya düzenine ayak uydurabilmek için elbette insanlarda değişmelidirler” sözünüze hiç katılmasam da bu yazınızın son aylarda kaleme alınmış en güzel yazılardan biri olduğunu düşünüyorum. Sizi en samimi duygularımla kutlar, sağlıklı günler dilerim.

Numan Hocaoğlu
Numan Hocaoğlu
16 Ekim 2012 20:48
Reply to  Göray Uğurlu

Sayın Uğurlu, başta samimi duygularınız için teşekkür ederim. Geçmiş yazımdaki yukarıda ki cümleyi şu an için tam olarak hatırlamazsamda, esas maksadım şudur ki; Sizde takdir edersiniz ki, değişimi takip edip geriye kalmamamız gerekir diye düşünüyorum. Kısaca değişim ve yeniliğe mutlak ayak uydurmak gerekir. Saygılarımla

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV