a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Optisyenlerin istihdamı problem olacak”

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker, bir basın açıklaması yaparak “Gelecekte mesleğimizin en önemli problemi optisyenlerin istihdamı olacaktır” dedi.   Optisyenlik programı sayısı ve kontenjan artışına bakıldığında önümüzdeki yıllarda işsizliğin, mesleğimizin en önemli sorunlarından biri haline geleceği çok açıktır. Mevcut okullarımızın bile altyapı (hoca kitap laboratuar vs.) imkânlarının yetersiz olduğu […]

28 Ocak 2015 - 18:41 'de eklendi ve 1205 kez görüntülendi. A+A-

“Optisyenlerin istihdamı problem olacak”

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker, bir basın açıklaması yaparak “Gelecekte mesleğimizin en önemli problemi optisyenlerin istihdamı olacaktır” dedi.

 

Optisyenlik programı sayısı ve kontenjan artışına bakıldığında önümüzdeki yıllarda işsizliğin, mesleğimizin en önemli sorunlarından biri haline geleceği çok açıktır. Mevcut okullarımızın bile altyapı (hoca kitap laboratuar vs.) imkânlarının yetersiz olduğu gerçeğini bilmeliyiz.

 

Bu sebeple Optisyenlik programı sayısının katlanarak artması artık optisyenlik eğitiminin niteliğini de tartışılır hale getirmiştir. Optisyenlik programı ve eğitimi ilk olarak 1992 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde başlatıldı. Geldiğimiz süreçte 2014 yılı itibariyle, Optisyenlik program 39 üniversitede açıldı. İstihdam problemi nedeniyle bu sayı mesleğimizi tehdit eder bir duruma geldi. Ön lisans olarak eğitim veren okullarımızdan her yıl 2300 meslektaşımız mezun olacaktır.

 

Her ilde bir üniversite açılması sonucu, eğer tedbir alınmazsa sadece optisyenlik mesleğinde değil Eczacılık dâhil birçok meslek grubunda üniversiteden yeni mezun insanlarımız istihdam sıkıntısı da beraberinde gelecektir. Bu ve benzeri sebeplerle optisyenlik programı sayısına ve öğrenci kontenjanına bir sınırlandırma mutlaka getirilmelidir. Nüfusa göre Eczanelerde olduğu gibi sınırlandırma getirilmelidir.

 

Eczaneler medula üzerinden aldıkları provizyonla ilaç reçetelerini kontrol için bağlı bulundukları bölge müdürlüklerine göndermektedirler. Bu reçeteler her bölgede Baş Eczacı altında çalışan Eczacılar tarafından inceleme ve denetimleri yapılmaktadır. Maalesef Optisyenlerin kamuda istihdamı ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır.

 

İl Sağlık müdürlüklerinde, optisyenilk müesseselerini denetlemek amacıyla istihdam edilmelidir. SGK ‘da Gözlük cam çerçeve fiyatlarının belirlenmesinde; Optik-medula hataları ile ilgili yürütülen çalışmalara; Kurumunuzun gözlükçülerle yaptığı sözleşmelerle ilgili çalışmaları yürüten birimlerine; Optik medula üzerinde aldığımız reçetelerin kontrol ve denetiminde, bölge müdürlüklerinde denetim ve inceleme yapan memurlara danışmanlık yapacak birer optisyen istihdam edilmesi kamu yararına bir uygulama olacağını kanısındayız.

 

Yeni imzaladığımız optik sözleşme ile her türlü gözlük camı (tek odaklı, silindirik, bifokal, progressive ) ödenmektedir. Cam ve çerçeveden gözlük yapmak bir formasyon eğitim gerektirir. Tespiti yapılmış bu gözlüklerle ilgili sigortalıların kurumlara yaptığı camları ile ilgili ve her türlü konuda şikâyet bildirimlerinde bu eğitimi almış optisyen meslektaşlarımız danışmanlık desteği verebilir.

 

Optisyenlik /Gözlükçülük tıpkı Eczacılar gibi özel meslek kanunu olan, Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde çalışan bir sağlık mesleğidir. Cam ve çerçeveden meslek bilgimizi de katarak yaptığımız gözlük görmeyi temin eden optik sağlık gerecidir. Reklamının yapılması yasaktır. Aynı zamanda sağlık danışmanlığı ve gözlükler için servis hizmeti de vermekteyiz.

 

Optisyenlerin kamuda istihdamı göz ve görme sağlığı açısından kalitesi daha yüksek bir sağlık hizmeti sunumuna imkân vereceği gibi, kamu kayıp ve kaçakları ile de daha etkili bir mücadelenin yürütüleceği kanısındayız.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin!

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Ka...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu gidermek umuduyla Lasik ameliyatı geçiriyor....

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman başkalarıdır. Liderlerin onlara nasıl hizmet ettiğini, onları güçlendirip o...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV