a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optisyeninsesi bir ağlama duvarı değildir

Ülkemizde on binlerce kişi, gözlük sektöründen ekmek parası edinmektedir. Yaşam mücadeleleri bu mesleğe bağlıdır. O halde, etkin ve planlı yasal girişimlere acilen ihtiyaç vardır. Değerli Meslektaşlarım, . “Gözlükçülük Nasıl Kurtulur” türünden umutla-umutsuzluk arası yazılardaki serzeniş ve arayışları okudukça, yukarıdaki başlık temasında düşünmeden, öylece kayıtsız kalmak mümkün değil. Eh…düşününce de yazmak gerekiyor. . Fikirlerimizin bir bakıma “turşusunu kuracak” […]

04 Kasım 2012 - 15:06 'de eklendi ve 1519 kez görüntülendi. A+A-

Optisyeninsesi bir ağlama duvarı değildir

Ülkemizde on binlerce kişi, gözlük sektöründen ekmek parası edinmektedir. Yaşam mücadeleleri bu mesleğe bağlıdır. O halde, etkin ve planlı yasal girişimlere acilen ihtiyaç vardır.

Değerli Meslektaşlarım,
.
“Gözlükçülük Nasıl Kurtulur” türünden umutla-umutsuzluk arası yazılardaki serzeniş ve arayışları okudukça, yukarıdaki başlık temasında düşünmeden, öylece kayıtsız kalmak mümkün değil. Eh…düşününce de yazmak gerekiyor.
.
Fikirlerimizin bir bakıma “turşusunu kuracak” değiliz.
.
En önemlisi, gözlükçülük mesleği günübirlik hesaplar değil, orta ve uzun vadeli hesaplar, programlar ve girişimler gerçekleştirmekle kurtulur. Ayrıca fikirler ve öneriler tam zamanında uygulamaya geçecek şekilde, yasa ve yönetmelik mertebesine eriştirilmedikçe havada kalır. Sadece teori ve ütopya olarak işlem görür. Pratik değeri olmaz.
.
İşte tüm bunlar için, bütünüyle gözlükçülük kitlesi çerçevesinde “meslek ruhu” gerekir. Makam, mevki, kişi ayrımı olmaksızın, samimi meslek ruhu işin özüdür !…
.
Bir şeyler yapıyormuş görünmek ve adeta zaman kazanmak, gözlükçü kitleyi oyalamak, bu camiaya birşey kazandırmadığı gibi, sürekli kaybettirir. Nitekim mesleki kuruluşlarımız, bahsi geçen bu ruhun hakkını veriyor gibi görünmüyorlar.
.
Lütfen kimse gücenmesin. Hakikat budur. Özetle biraz profesyonel, biraz amatör ancak tamamen realist bir ruh ve girişim azmi icab etmektedir. Alınacak idari ve ticari tedbirlerin bir bütün olması ve birbirini desteklemesi şarttır.
.
Bendeniz, TOOMD başta olmak üzere tüm Dernekler ve gözlükçü bireylerin hepbirlikte “meslek ruhunu” samimi duygularla şahlandırmasını esas ve kalıcı çözüm yolu olarak görüyorum. Kurultaysa kurultay, çalıştaysa çalıştay organize edilir. Yapılması gereken demokratik ve yasal mücadele artık daha fazla gecikmemelidir.
.
Ülkemizde onbinlerce kişi, gözlük sektöründen ekmek parası edinmektedir. Yaşam mücadeleleri bu mesleğe bağlıdır. O halde, etkin ve planlı yasal girişimlere acilen ihtiyaç vardır. Her ne düzenleme yapılacaksa, bir an evvel yapılmalı ve gözlükçülük mesleği yaşadığı kaostan artık çıkmalıdır.
.
Bu böyle olmaz ise, web sitemiz Optisyenin Sesi , bir ağlama duvarı olmaktan öteye geçemez. Dertleşir dururuz. Yoksa yanılıyor muyum.
.
Gözlükçüler elbette vatanını, insanlarını, devletini ve mesleğini seven-saygı duyan kişilerdir. Tek çabaları, ayakta kalmaktır. Tek kaygıları, yok olma kaygısıdır. Ekmek kaygısıdır. Zaten büyük çoğunluğu zordadır.
.
Umutlar, kuruyan otlara dönmemelidir !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
12 Kasım 2012 17:08

Merhaba.aslında Optisyenin Sesi bir ağlama duvarı olduğunuda düşünmüyorum.Baksanıza mesleğimizle ilgili savaşlar veriliyor yazılar yazılıyor ama bizim kör cahil meslektaşlarımız okumaktan acizler ki olumlu olumsuz yorum bile bırakmıyorlar.Bu siteyi ne zaman açsam yazıların altında sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az saygıdeğer meslektaşlarımın yorumlarından başka yorum okumuyorum.Kızmayın arkadaşlar ya cahilsiniz okumaktan aciz yada korkasınız yorumdan uzak.Bu kadar mıyız?????

Batmakta olan gemiyi yatan mürettabat kurtaramaz arkadaşlar başında ne kadar tecrübeli kaptan olursa olsun.İyi uykular…Uyandığınızda okyanusun dibinde köpek balıklarına yem olmuş olacaksınız…

Saygılar.

sabit salman
sabit salman
9 Kasım 2012 14:13

Seçilmiş sektör temsilcilerinin pompaladığı bir taleptir “Kanun gücü ile para kazanmak”. Yaşanması kaçınılmaz değişime direnmek yerine değişime ayak uydurmak zorunda herkes. Sabit giderlerin arttığı, hizmet ve emtianın değer kaybettiği sert rekabetin zorladığı bir ekonomik düzendeyiz ve dünya inanılmaz bir hızla kabuk değiştiriyor. Kabuk vücuttan ağır ağır atılırsa kanatmaz acıtmaz! Hızla atmak için müdahale edilirse acıtır, izi kalır. Canımız yanıyor, daha da yanacak, izi de kalacak. Hizmet satın alan Devlet güçlü pozisyonda. Hizmet sunan sektörün durumu malum!. Devlet hâkim durumu lehine kullanmaya devam edecek, “bütçesine uygun” rakamı ilan edecek, kurtarıyorsa yapacaksın, kurtarmıyorsa sözleşme yapmayacaksın. Zurnanın zırt dediği nokta işte burası. Konu… Read more »

murat taştan
murat taştan
6 Kasım 2012 01:15

Beyler
SGK artık gözlük ve optik camlara zam yapması gerekiyor.Asgari ücrete zam ve sgk primlerine zam ,kiraya zam ,işciye zam peki işverene kim zam yapacak.
sayı optisyenin sesi ve dernekler yönetim kurullarına sesleniyorum……………………..
Bırakın kim kime ne yaptıığına da bu sektörün mevcut enflasyon şartlarına göre karlılıkları azalmıştır.Mevcut enflasyona göre gözlük çerçevesinin 50 TL olması gerekir.

cam bedelinin de mevcut 2012 ödeme listesine göre %50 zam yapılması gerekiyor.Çünkü yaklaşık 5-6 yıldır zam yapılmıyor.yıl bazında enflasyona göre %9 zam olursa %50 zam yapılması adetli olur.

beyler ekmeginizin savaşını verin……………….

gerekli baskıyı başbakanlığa ve SGK ya mail atınız.

Saygılar

AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
5 Kasım 2012 15:54

Yeni yıl sözleşmesinden önce bütün dernekler önceki SGK sözleşmesinin bütün maddelerini hukuki olarak inceletsin; gereksiz yere aleyhimize ve sadece ceza yazmaya yönelik sözleşme maddeleri için hep birlikte haklı itirazlarını yapsınlar. Hem hizmet verdiğimiz, hemde bunun karşılığı değerini dahi tam alamadığımız halde kurumu zarara uğratmıyan fiiller için mesleği aşağılayan binlerce liralık cezai maddeler sözleşmeden temizlensin. Gerekirse bunlarla ilgili hukuki itirazlar yapılsın.

elif
elif
10 Aralık 2012 00:26
Reply to  AHMET DERMAN

merhaba.ben 48 yıl gözlükçülük yapmış bir işletme sahibinin yanında çalışmakta olan bir optisyenim. az önce10. ayın reçetelerine bakarken reçete arkasında telefon numarası olmadığından dolayı 48 .00 tl reçete tutarından dolayı 616.80 tl min kesildiğini öğrendim. ve ekranıma kesinlikle bir uyarı düşmediği için itiraz etme hakkımı kaybettim.hadi 2 gün medulayı açmadım diyelim ki kesinlikle böyle bir şey olamaz. ekrana sadece 1 gün mü düşüyor bu uyarı???bizim hiç mi reçete iade hakkımız yok?bizim derneklerimiz ne yapıyor?hadi oda olamıyoruz eczacılar gibi tutarlı değiliz dernek olarak bile hakkımızı savunacak kimse yok mu?allah aşkına birileri bir şeyler yapsın….meslekten nefret eder hale geldik…ssk reçeteleriyle uğraşmaktan mesleği… Read more »

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
4 Kasım 2012 21:36

” Her ne düzenleme yapılacaksa, bir an evvel yapılmalı…” önerinize gönülden katılıyorum. Hislerime tercüman olduğunuz için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.
DAVUL BAŞKASININ OMZUNDA, TOKMAK BİR BAŞKASININ ELİNDE OLURSA, OLMAZ…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Magazin HABERLERİ
Web TV