a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Önce Optisyen”

Ülkemizde insanlarımızın gözlüğe ne denli ihtiyaç olduğunun belirlenmesi ve gelişmiş ülkelerdeki gözlük kullanma oranlarını yakalayabilmek için çaba sarf edilmelidir.

04 Eylül 2014 - 22:26 'de eklendi ve 4218 kez görüntülendi. A+A-

“Önce Optisyen”

orhankureli

Kimi insanların doğası gereği çocuk yaşlarından itibaren, kimilerinin ise yaşlarının ilerlemesine bağlı olarak görme fonksiyonlarında bozulmalar gerçekleşmektedir.

Her ne kadar bilim insanlarının modern toplumda teknolojik cihazların kullanılması ve dengesiz beslenmeyle birlikte göz bozukluklarının daha sık görüldüğüne dair düşünceleri bulunsa da, insanoğlunun binlerce yıl öncesinde dahi görme fonksiyonlarında bir takım bozulmalar yaşadığı bilinmektedir.

Gözlüğün icadından bahsetmek için öncelikle gözlük merceğinin hammaddesi olan camın başarılı bir şekilde işlenebildiği dönemleri düşünmek gerekir. Zira insanoğlunun cam üzerindeki bilgisi ve işçilik yeteneği belirli bir noktaya gelmeden, gözlük ile göz kusurlarının giderilmesini sağlayan mercekten de bahsedilmesi mümkün değildir.

13. yüzyılda yaşamış İngiliz bir bilim insanı ve filozof olan Roger Bacon, felsefede “deneysel bilim” olarak bilinen ve modern bilimsel düşüncenin atası olarak kabul edilen ekolun ilk temsilcilerinden kabul edilir. Roger Bacon’un savunduğu deneysel bilim düşüncesi kapsamında yaptığı çalışmalar, günümüzdeki manasıyla ilk gözlüğün de üretilmesini sağlamıştır.

1727 yılında İngiliz bir bilim insanı olan Edward Scarlett tarafından “gözlük sapının bulunması”, modern anlamda ilk gözlüğün de ortaya çıkmasını sağladı. Philadelpia’da 1783 yılında açılan “ilk gözlükçü” dükkânı kısa süre içinde halkın yoğun ilgisini görerek, dünyanın çeşitli bölgelerinde de ardı ardına yeni gözlükçülerin açılmasını ve insanların görme kusurlarından basit bir cam mercek takarak kurtulabileceğini öğrenmesini sağladı. Gözlüklere olan ilginin artması sonucunca seri üretim yöntemleri geliştirildi ve böylece gözlüklerin üretim maliyetleri nispeten olsa da azaldı. Halkın her kesimi tarafından ulaşılabilir fiyatlara satılması ile gözlük dünya üzerinde milyonlarca insanın net bir görüş kazanmasını sağladı.

Ülkemizde 30.12.1940 yılında yapılan ilk gözlükçülük kanunumuz, yeniden altmış dört yıl sonra düzenlenerek 22.06.2004 tarihinde kabul edildi.

Toplumumuzda yıllarca saygınlığını koruyan mesleğimiz bugün, sayıları otuz sekize ulaşan meslek yüksek okulları ile yılda bin beş yüze ulaşan mezun ve buna rağmen optisyenlere halen istihdam sağlanmaması yüzünden sektör ayakta kalabilmek için kıyasıya bir rekabet içine girmiş ve maalesef tabiri caizse, kendi ayaklarına kurşun sıkar hale gelmiştir. Optisyenlik Müesseleri bugün ayakta kalabilmek ve sadece günü kurtarabilmek için gözünü karartmış tüm rekabeti fiyat kırarak yapmaktadır.
Her yıl artan optisyenlerin ne olacağı ile ilgili akademik bir çalışma yapılmazken, mesleğimizi temsil eden derneklerimizin organize ettiği şûralar da meslek yüksek okullarının plansız gidişlerini destekleyerek, sadece bu “gözü kara” gidişte nasıl işbirliği yapılacağı üzerinde durulmaktadır.

Oysaki tartışılması gereken ilk şey; ülkenin ne kadar optisyene ihtiyacı olduğunun tespit edilerek 5-10-15-20 yıllık planların yapılmasıdır. İkinci aşamada ise her yıl mezun olanların nerelerde istihdam edileceğinin öngörülmesi ve optisyen ihtiyacının yıllara göre planlamasının yapılması gerekmektedir.

Bütün bu çalışmalara paralel olarak yürütülmesi gereken bir diğer önemli konu ise; ülkemizde insanlarımızın gözlüğe ne denli ihtiyaç olduğunun belirlenmesi ve gelişmiş ülkelerdeki gözlük kullanma oranlarını yakalayabilmek için çaba sarf edilmesidir.
Saygılarımla

 

Orhan Küreli

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda konuşan Başkan Şekib Avdagiç, 2018’den bu yana Meslek Komiteleri tarafında...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: ...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV