a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Oda ve Birlik yasasının ardından…

Evet gün akşama döndüğünde sinirler yatışmış, gizli olmayan meclis tutanakları arşivden çıkarılıp incelemeler yapılmış oldu.

17 Kasım 2017 - 11:10 'de eklendi ve 3779 kez görüntülendi. A+A-

Oda ve Birlik yasasının ardından…

Şimdi tüm sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine bu süreçte göstermiş oldukları insanüstü başarıdan dolayı teşekkür ediyorum.

Sadece onlar mı? Değil, başta Hacı Mustafa Uma ve ismini sayamayacağım isimsiz kahramanlara mesleğim, meslektaşlarım ve öğrencilerim adına sonsuz teşekkür ediyorum. Yıllarca bu uğurda mücadele etmiş biri olarak yaptıkları işin ne kadar önemli olduğunu en iyi ben bilirim.

Her ne koşulda olursa olsun artık Oda ve Birliğimiz var ve bu ülkede optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyen her kişi ve kurumun ya şahsı ya da mesul müdürü bu birliğin içinde yer almak ve onun kurallarına uymak zorundadır.

Çalıştıkları firma adına evrak takipçiliği yapan müdürler, mevcut iktidarın Oda ve Birlikler hakkındaki düşünce ve çekincelerini bildikleri için böyle bir birliğin doğamayacağından çok emindiler. Bu nedenle Birlik kanununun Meclis komisyonlarından çıktığını, genel kurula geleceğini duydukları anda paniklediler. Ankara’da kamp kurdular. Birlik kanunun doğumunu engellemek için yanlarında çalışan genç optisyenleri meclise dilekçe göndermek için örgütlediler. Kurumlara gidip bize haber vermediler diyerek olayı manipüle etmeye çalıştılar.

Yapılan çalışmanın büyüklüğü ve karşılarındaki tüm sorunlarını, kırgınlıklarını ve kavgalarını ertelemiş grubun dik duruşunu görünce   doğumu engelleyemeyeceklerini anladıkları için özürlü doğması için mücadele etmeye başladılar. Evet, Oda ve Birlik kanunun meclise gelmesi kazanımların en büyüğüdür.

14 Kasım 2017 günü paylaşımlarımda bunun ilk raunt olduğunu yazmıştım. Tam da o gün bir yazı kaleme almayı planlıyordum. Geçmişe dayalı tüm yaşanmışlıkları bir kenara bırakıp “Birlik” adına yakışır bir şekilde Birliğimizi oluşturalım diyecektim. Fakat olamadı onlar o kadar büyük olduklarını düşünüyorlar ki diğerleri ile aynı odaya sığmayacakları konusunda endişeleri var. Ancak bu endişe onları kurtarmadı şimdi her koşulda o odaya girmek ve sıkışmak zorundalar.

Evet üzgün ve kızgınız. İstediğimiz gibi birlik olmadık şimdi çelişkiler daha da derinleşti. Şimdi atıfta bulunulan eczacı odasındaki maddeleri yazarak yeni bir yönetmelik hazırlanacak. Gruplar ve biz geleneksel müesseselerin aynı şeyleri düşünmesi ve istemesi nerdeyse imkansız.

Şimdi yönetmelik hazırlanması raundu başladı bunu da kazanacağız. Zor olacak, tartışmalı olacak ve sıkıntılı bir süreç olacak ama onu da başaracağız.

Bugüne kadar bize rağmen; Optometriyi müesseselerine sokmayı, Zarar esaslı reklam yapmaya devam etmeyi, Oda ve birlik kanununu engellemeyi, internetten kontak lens satmayı, ürünlerinde asılsız kampanyalar yapmaya devam etmeyi ve benzeri birçok şeyi başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Sadece uğraştıracaklar hepsi o kadar.

Bu başlangıçtı. Şimdi erteledikleri sağlıklı bir yönetmeliği kutlamak için çalışmaya ve çatışmaya devam etmek zamanıdır.

Onların paraları ve maaşlı müdürleri var. Bizim de ulus sevgimiz, dil ve vatan birliğimiz var. 14 ve16 kasım günü, 1974 yılındaki Kıbrıs savaşında tek vücut olmuş milletimiz gibiydik. Bundan sonra da aynı ruhla birlikte mücadele edeceğiz.

Oda ve birlik kanunumuz hayırlı olsun.

 

Turgut ÇAKAR.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV