Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Oda ve Birlik Öncesi Başkanla Söyleşi

Her hafta bir meslektaşımızla yapmış olduğumuz söyleşimizi bu hafta Türkiye Optik, Optometrik meslekler derneği ve konfederasyon başkanı sn. Turgut Vardi ile yapıyoruz.

11 Nisan 2018 - 0:08 'de eklendi ve 1217 kez görüntülendi. A+A-

Oda ve Birlik Öncesi Başkanla Söyleşi

Değerli okurlarımız OptisyeninSesi Haber sitemizin bu haftaki konuğu sektöre uzun yıllarını veren Gözlükçüler ve Optisyenler konfederasyonu başkanı aynı zamanda Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği genel başkanı sn. Turgut Vardi ile mesleğin geçmişini ve geleceğini konuştuk.

Sn. Turgut Vardi, sorularımıza büyük bir içtenlikle samimi cevaplar verdi.

Sizlerin de keyif alması dileği ile.

 

Sn. Başkan, Turgut Vardi kimdir? Kendinizi tanıtırmısınız?

8 Mart 1951 Bursa doğumluyum aslen doğu kökenli Elazığlıyım. İlkokulu Bursa’da Orta okulu Üsküdar da okudum. 1962 yılında okula devam ederken yaz tatillerinde Sirkeci de çırak olarak çalışmaya başladım. Orta okulu bitirdikten sonra Beyoğlu’nda Yılmaz Optik firmasında kalfa ve usta olarak çalıştım.

Gözlükçülük geçmişiniz hakkında biraz bilgi verirmisiniz?

1977 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesinde 1926 yılında Rum Vatandaşlarımız tarafından kurulmuş olan Zeiss optik firmasını devir aldım. 1995 yılında Cerrahpaşa hastanesinin karşısında Cerrahpaşa optik firmasını kurarak ticari faaliyetlerime devam ettim.

24 haziran 2012 yılında Türkiye optik ve optometrik meslekler derneği genel kurulu sonrası göreve gelince 2013 yılı itibari ile aktif ticari hayatıma son verdim.

Sektörün zor bir döneminde mesleğimizi yönetim kurulunuzla birlikte sahiplendiniz, bu düşünce nasıl oluştu?

Sektörün zor döneminde meslektaşlarımızın yoğun baskısıyla mesleği sahiplendik, bu meslek hepimizin, birilerinin sahiplenmesi ve çaba sarf etmesi gerekiyordu yoksa meslek kan kaybediyordu.

Yakın bir süre sonra dernekçilikten, Meslek Odası statüsüne geçeceksiniz. Mesleğimizi neler bekliyor? Optisyenlik müesseselerine ne gibi bir katkısı olacak?

Bu sektör olarak hepimizin hayaliydi. Dernekçilikten meslek odasına geçiyoruz, en azından benim 30 yıllık hayalimdi çok emek verdik, başardık. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Mesleğimiz kabuk değiştiriyor, sınıf atlıyor. Meslek odalarımız mesleğin ilerlemesini, yükselmesini ve gelişmesini sağlamak, mesleğin onur ve çıkarlarını korumak için çaba harcayacak, meslektaşlarımıza güven gelecek disiplin gelecek. Kamu kurumu niteliğindeki birliğimiz ve odalarımız’ın optisyenlik müesseselerine katkısı büyük olacaktır. Bunu zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

Meslek odası kanunumuzu, Sn. Cumhurbaşkanımızın 20 Aralık tarihinde imzalamasına kadar, 15- 20 Aralık tarihleri arasında yirminin üzerinde yeni derneğin kurulduğu söylentisi var. Bunları kimler kurdu ve amaçları nelerdir?

20 aralık 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın meslek oda ve birlik yasasını imzalamasına kadar üç günde 19 tane İstanbul’da, iki tane İzmir de, iki tane Antalya’da dernek kurdular. Bunları kimler kurdu bilgisayarcı muhasebeci bizim bir iki tanede bu mesleğe emeklerini vermiş gözlükçü arkadaşlarımız alet olarak kurucu olmuşlar. Bunların hedefleri, kurulacak olan Türk Gözlükçüler ve Optisyenler odasını  provoke etmek kanunun yürütülmesini engellemek, tatlı su kurnazlığı yapmak!

Esas bu kanunun oluşmasını istemeyen bu mesleğin dibine dinamit koyan yıllardır mesleğin gelişmesini istiyormuş gibi gözüküp yalnız ticari boyutunu düşünen sağlık sektörünü düşünmeyen guruhun kimler olduğunu hepimiz biliyoruz bana isim söyletmeyin.

Sayın Vardi, Resmen Oda olduğunuz gün ilk icraatınız ne olacak?

Resmen oda olduğumuzda ilk icraatımız inşallah güneş gözlüğünü çalışma bakanlığından sağlık bakanlığı bünyesine katmak için acil eylem planı, ikincisi SGK’ nın 3 yıl olan gözlük hakkının 2 yıla çekilmesi, üçüncüsü belli ürünlerde fiyat birlikteliği ve haksız rekabeti engelleme çalışmaları olacaktır.

Haber sitemiz aracılığıyla meslektaşlarımıza söylemek istediğiniz bir şeyler varmıdır?

Meslektaşlarımızdan ricam bize güvensinler destek versinler mesleğe sahip çıksınlar biz mesleğimize sahip çıkmazsak birileri gelip sahip çıkmaya çalışıyor dikkat etmemiz gerekiyor.

OptisyeninSesi haber sitemizi takip ediyormusunuz? Bizimle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Sitenizi konumum itibari ile her gün her saat başı takip ediyorum, sektörümüze devamlı bir şeyler katıyorsunuz meslektaşlarımızı bilgilendiriyorsunuz yayın ilkelerinizden ödün vermeden herkese eşit mesafede haber yapıyorsunuz sektörümüz adına teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sn. Turgut Vardi’ ye bu güzel söyleşi için OptisyeninSesi Haber ekibi adına teşekkür ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı gözlük ele geçirildi....

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziy...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti....

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura op...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 milyar liralık naylon fatura düzenleyerek devleti 500 milyon lira zarara uğratt...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vitrine sürterek ilerledi. Kızılay'ın orda çaycı Kadir'in çırağı da elinde te...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gö...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı ...

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bak...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Bar...

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık n...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 mily...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vi...

Gözlük Yedek Parça Gözlük Yedek Parça

İhtiyacınız olan tüm yedek parçaları sitemizden alabilirsini...

Kağıt krizi büyüyor: Yayımcılık zorda! Kağıt krizi büyüyor: Yayı...

Kağıt krizi büyüyor; Yayıncı maliyeti yüzde 60 arttı....

(Ab ) 2017/745 Sayılı Tüzük’ün Uyumlaştırılması Kapsamında Hazırlanan Tıbbi Cihaz Yönetmelik Taslağı Hakkında Duyuru (Ab ) 2017/745 Sayılı Tüz...

AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında (AB ) 2017/745 say...

Etik dışı pazarlamaya gözlükçüler karşı çıkıyor Etik dışı pazarlamaya göz...

Lazer göz ameliyatları için basında yapılan duyurular bilgil...

Yeni KOBİ Destek (Nefes) Kredisi Başladı. Yeni KOBİ Destek (Nefes) ...

İçinde bulunulan ekonomik süreçte KOBİ’lerin en büyük sorunl...

Amazon Türkiye resmen açıldı Amazon Türkiye resmen açı...

E-ticaret devi Amazon bugünden itibaren resmen Türkiye pazar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE