Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri adım adım takip edilerek dolandırıcılara göz açtırılmayacak.

18 Ağustos 2019 - 16:05 'de eklendi ve 1912 kez görüntülendi. A+A-

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Türkiye, merdiven altı satışın fazla olduğu ve çeşitli sağlık sorunlarının yaşandığı tıbbi cihaz ile kozmetik sektöründe dolandırıcılara göz açtırmıyor. Pilot uygulama olarak ilk Optik Sektöründe denenen ÜTS, tıbbi cihazları denetliyor.

Dünyada başka örneği olmayan Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile ülke içinde üretilenlerin yanı sıra ithal edilen tüm kozmetik ürünlerle, tıbbi cihazlar tek tek inceleniyor, test edilip, onay isteniyor.

Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Recep Uslu, “Vatandaşın güvenli ürüne erişmesini sağlayıp, etkin piyasa ve içerik denetimiyle, kayıt dışı ekonomiyi engellemek amacıyla geliştirilen ÜTS’den geçemeyen hiçbir cihaz ya da ürün piyasaya sunulmuyor” diye konuştu.

DÜNYADA BİR BENZERİ YOK
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu bünyesinde 2016’da kurulan ÜTS, kayıt dışı ile mücadele ve vatandaşların sağlıklı ürüne ulaşmasının merkezi olmuş durumda. ÜTS ile ülkedeki en küçük tıbbi cihaz ve kozmetik ürün denetleniyor, üretimden tüketime kadar takibe alınıyor. Kalp pilleri, onlarca tür tıbbi cihaz, her çeşit kozmetik, kolonya, krem; aklınıza gelen birçok ürünü denetleyen bakanlık, ürünün pazarlanmasını iptal ediyor, idari para ile toplatma cezası veriyor. Hatta cihaz hastada kullanılıyorsa hemen değiştiriliyor. Uslu, SABAH’a şu bilgileri verdi:

SİSTEM NE İŞE YARIYOR: Saç boyası kullanıp kel kalmamak, aldığımız cihazdan dolayı sağlık sorunları yaşamamak için piyasada olan, hatta satışa çıkmamış cihaz ve kozmetikler denetleniyor. Vatandaşa güvenli ürün ulaştırılarak mali yükü hafifletiliyor. Hangi üründen ne kadar kullanıldığı, takılan kalp pilinin ne kadar fayda sağladığı, hangi firmalardan ne kadar alındığı bu sistem sayesinde öğreniliyor.
KAÇAĞA GÖZ AÇTIRMIYOR: Ülkeye kaçak olarak sokulan ürünler mali olarak kayda girmiyor. ÜTS sayesinde devlet tüm ürünleri kayıt altına alıyor, denetliyor, güvenli olanların bilgisi vatandaşla paylaşılıyor. İçerikleri sıkıntılı, sağlığa zararlı olanların piyasaya sunulması engelleniyor ya da toplatılıp ceza kesiliyor. Ardından firmadan ürüne yönelik iyileştirici düzenlemeler isteniyor.
TEK TIK UZAKTA: Vatandaş ÜTS mobil uygulama sayesinde firma, marka, piyasaya çıkış tarihi, nerede üretildiği, ithal olup olmadığı ve etiket bilgilerine ulaşılabiliyor. Ürünle ilgili bir sorun varsa şikâyette bulunuyor. Tek tıkla yaptığı şikâyet üzerine hemen denetim süreci başlatılıyor.
6 BİN BAŞVURU YAPILDI: AB de 2022’de bu sisteme geçecek. Tıbbi cihazda 60 bin kayıtlı firma var. 4 milyona yakın tıbbi cihaz sistemde kayıtlı. Bir o kadar daha takibe eklenecek. 400 bine yakın kozmetik ürünün daha kayıt olması bekleniyor. 6 bine yakın başvurunun 4 bininin işlemi tamamlandı, 2 bini için de çalışmalar sürüyor.
İMPLANT KART GELİYOR: 2020’de implant kart sistemine geçiliyor. Artık vatandaşa takılan implant kartla hem sistem hem de vatandaş kayıt altına alınacak. Vatandaş kendisine takılan implantı bilirken kurum da sistem üzerinden cihazın verimliliğini takip edecek. 2020’de kozmetikler daha da detaylı sınıflandırılarak vatandaşa açılacak.

AĞIR YAPTIRIM UYGULANIYOR
ÜTS ile 71 bin 281 ürünün imhası, 54 bin 622’sinin kullanım iptali sağlandı. 10 bini yeniden işlendi, 198’inin ise ihracatı iptal edildi. 5 tanesi hasta vücudundan çıkarılırken 31 bin 692’sinin stok iptali sağlandı. 7’si kullanımdan alınırken 675 bininin üretiminin iptaline, 968 bininin tüketiciye verilmesinin iptaline, 186 bin 421’inin ithalatının iptaline, 88 bin 362’sinin tüketiciden iade alınmasına karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Utanın diyorum! Utanın diyorum!

Bugüne kadar herhangi bir yüz kızartıcı suçum olmadığı gibi meslektaşlarımla hep saygı ve sevgi çerçevesinde ilişkilerimi yürütmüşümdür...

Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uygulanmasından Doğan Sorumluluk Kanun Teklifi Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uygulanmasından D...

Kanun Teklifi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Sefer Aycan tarafından verildi....

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

La’Bella Kontakt Lensleri La’Bella Kontakt Lensleri

Gözlerde doğallığın ve konforun en büyük temsilcisi olan La’Bella renkli lensleri iddiasını sürdürmeye devam ediyor......

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Utanın diyorum! Utanın diyorum!

Bugüne kadar herhangi bir yüz kızartıcı suçum olmadığı gibi ...

Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uygulanmasından Doğan Sorumluluk Kanun Teklifi Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uy...

Kanun Teklifi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Sefer Aycan t...

La’Bella Kontakt Lensleri La’Bella Kontakt Lensleri...

Gözlerde doğallığın ve konforun en büyük temsilcisi olan La’...

Sağlık sektörü 2020’de küçülmeyi bekliyor Sağlık sektörü 2020’de kü...

Anket katılımcılarının %46’sı tedbirlerin devam ederek 2020 ...

Covid-19’la mücadelede bölgesel yasaklar başlıyor! Covid-19’la mücadel...

İl, ilçe, mahalle, köy bazında risk durumuna göre karantina ...

Bakanlıkta TİTCK’ya yeni atama: 2 hafta önce atananın yerine yeni atama! Bakanlıkta TİTCK’ya...

Sağlık Bakanlığında görev değişimi: TİTCK Başkanlığına 15 gü...

Optisyenlik Müesseseleri Denetlenmesi Optisyenlik Müesseseleri ...

2020 yılı ikinci yarıyıl olağan ( rutin ) denetlemelerin yıl...

Optisyenlik Üzerine… Optisyenlik Üzerine…

Cisimlerden yansıyan ışınları bir takım fiziksel işlemlerden...

Korona virüse karşı maske yetmez, gözlük de takın! Korona virüse karşı maske...

Dünyada ve ABD’de pandemi döneminin önemli isimlerinden olan...

Optisyenlik DGS geçiş bölümleri 2020 Optisyenlik DGS geçiş böl...

2 yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans pro...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz.

Kapat