favor
Optisyenin Sesi

Kapanma ve Kapanmama Bilmecesi

Yürürlükte bulunan Kanun, Yönetmelik, Genelge ve resmî kurum yazışmaları ile izlenecek durum veya olayları farklı bir pencereden değerlendirelim;

04 Mayıs 2021 - 12:56 'de eklendi ve 5366 kez görüntülendi. A+A-

Kapanma ve Kapanmama Bilmecesi

Değerli Meslektaşlarım,

26 Nisan 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda; 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma kararı alındığı hepimizce bilinmektedir.

27 Nisan 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın yazısı ile tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan tam kapanma döneminde ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmuştur.

28 Nisan 2021 tarihli T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığının ACELE konulu 81 İl Valiliğine gönderilen yazıda ise yukarıda yazmış olduğumuz açıklaması da içinde barındırarak optisyenlik müesseselerinin kısıtlama olan günlerde saat 10.00-17.00 arasında hizmet sunumuna devam edeceği şeklindedir.

29 Nisan 2021 tarihinde ise yine aynı kurum tarafından kısıtlama günlerine ait muafiyet veren ACELE konulu 81 İl Valiliğine gönderilen yazının tam tersine optisyenlik müesseselerinin tam kapanma günlerinde kapalı olacağı ifade edilen yazı hafta sonu başta olmak üzere sosyal medya hesapları ve sektörel internet siteleri marifeti ile bilgimiz oldu. 3 Mayıs 2021 tarihinde de bazı ilçe sağlık müdürlüklerince bazı bölgelerde bu kapanma yazısı diye ifade edeceğimiz yazışmalar tebliğ edilmeye başlandı.

Yaşanılan süreci kısaca yukarıda özetlemeye ve hafızamızı tazelemeye çalıştım. Gelelim hali hazırda yürürlükte bulunan Kanun, Yönetmelik, Genelge ve resmî kurum yazışmaları ile izlenecek durum veya olayları farklı bir pencereden değerlendirelim;

5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un EK-1 maddesinin son cümlesi “ …. Yönetmelik hazırlanır, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alındıktan sonra Resmî Gazete’de yayımlanır.” denilmektedir. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesinin 05/07/2018 tarihli kararı ile bu cümle iptal edilmiştir. Gerekçe ise Kamu Kurumu niteliğinde oda-birliklerin tüzel kişilikleri ve Anayasanın 135 inci maddesi kapsamında kanunla kurulan oda ve birlik olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı’nın görüşü alınamayacağı şeklindedir. Diğer bir ifade ile Anayasa Mahkemesi Kamu kurumu niteliğinde kurulan oda ve birliklerin bir bakanlıktan görüş almadan meslek mensupları ile ilgili vesair işlemlerde karar verebileceği, uygulayabileceği ifade edilmektedir.

Yine aynı meslek kanunumuzun Geçici 4 üncü maddesinde mesai saatleri işe bir düzenleme yapılamayacağı, 6643 sayılı Türk Eczacılar Oda ve Birlik Kanununda odaların gerçekleştirebileceği mesai saatleri düzenlemesi, Geçici 4 üncü maddesinde istisna olarak yer alırken, her ne kadar koronavirüs pandemisi nedeniyle de olsa Bakanlığın bu yönde bir mesai saati düzenlemesini resmî yazı olarak göndermesi de ayrı bir hukuki eksiklik değil midir ?

26 Mart 2020 tarihinde ülkemizde koronavirüs pandemisinin görüldüğü ilk günlerin hemen devamında bazı meslektaşlarımızın bir süreliğine müesseselerini kapatma talepleri mezkur mevzuat hükümlerinde bir bilgi bulunmaması sebebiyle anılan konuya esas olmak üzere yine T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı ile yapılan yazışma sonrası Kurum; optisyenlik müesseselerinin bir sağlık hizmet sunucusu olduğu, hizmet sunumuna aksaklık verilmemesi amacıyla mesai saati ve personel sayısı azaltılarak faaliyetin devam etmesi gerektiği bilgi paylaşılmıştır.

Bu bağlamda;

Anayasamızın 135 inci maddesi, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un EK-1 maddesi ve Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği 4 üncü maddesi kapsamında meslek mensuplarının mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmanın esas kabul edilmesine rağmen hafta sonu da dahil olmak üzere mensubu olduğum odamız tarafından yapılan açıklamaları ve 3 Mayıs 2021 tarihi akşam saatlerinde Oda Başkanımızın açıklamasını hayretle ve üzüntü ile takip etmekteyim.

Genel hukuk kaidesi olan Kanun- Yönetmelik-Genelge- Resmî Yazışma silsilesinde, Kanunu uygulamalara aykırı bir yönetmelik, yönetmelik ilkelerine aykırı bir genelge, genelgede yer alan düzenlemenin tam tersine bir resmî yazı olamayacağı çok açık ve net iken, Bakanlığımızın kapanma ile ilgili bugünde de dahil olmak üzere şahsım ve pek çok meslektaşıma tebliğ edilmemişken, kapanma yazısı kendisi tebliğ aldığını ve bugün 4 Mayıs 2021 tarihi itibarı ile kapanma yapılmasını, bu karara uymayanlar hakkında kolluk kuvvetleri, ilçe sağlık müdürlükleri ve odamız temsilcileri, denetçi Optisyen- Gözlükçüler marifeti ile ceza uygulanacağı ifade etmek hangi hukuki kaynağı referans aldığını anlamak mümkün değildir.

Şahsım olarak 3 Mayıs 2021 tarihi mesai bitimine kadar Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kapanmaya ilişkin bir tebliğ almamam, aynı gün içerisinde müessesemizde alınmış olan siparişlerimizin hastalarımıza teslimi ve diğer resmî iş ve işlemleri tamamlamak amacıyla oda başkanımızın uyarısına uyamayacağımı, resmî yazının tarafıma tebliğ edilene kadar da müessesemizi açık tutacağımı bildirir, şahsi görüş ve düşüncelerimi mezkur mevzuat çerçevesinde Gözlükçü Kamuoyu ile paylaşmam mesleki mesuliyetimin bir zorunluluğu olduğu kanaatindeyim.

Meslektaşlarımızın aleyhine bir karar almak yerine Oda-Birlik Kanunumuzun hukuki dayanağı olan Anayasa 135 inci ve Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği 4 üncü maddesine göre hareket etmelerini beklerdim, ama maalesef…

Selam ve Saygılarımla

Ramazan ÖZMUTLU
Gözlükçü

NOT: Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğünce 4.5.2021 tarih ve saat 11.49 itibari ile kapanma yazısı müessesemize e-mail olarak tebliğ edilmiş olup, müessesemiz kapalı olup yeni hasta kabulü yapmadan dünden kalan siparişler teslim edilmek üzere müessese içerisinde kapı kapalı şekilde bulunmaktayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Novax Camları Silmo Paris fuarında Novax Camları Silmo Paris fuarında

Fuarların yıldızı Novax Camları, Silmo Paris fuarında yoğun ilgi görüyor....

Ankara odasında ibra krizi Ankara odasında ibra krizi

Yeni seçilen yönetim kurulu eski yönetim kurulunun süresini tamamlar ve bu suretle düşen yönetim kurulu üyeleri aradan iki sene geçmedi...

OptisyeninSesi e dergi/ 94.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 94.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor SGK tebligatları elektronik ortama taşın...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, mevzuat gereği tebliği gereken tüm evraklar elektronik ortamda tebliğ edilecek....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Novax Camları Silmo Paris fuarında Novax Camları Silmo Paris...

Fuarların yıldızı Novax Camları, Silmo Paris fuarında yoğun ...

Ankara odasında ibra krizi Ankara odasında ibra kriz...

Yeni seçilen yönetim kurulu eski yönetim kurulunun süresini ...

OptisyeninSesi e dergi/ 94.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 9...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor SGK tebligatları elektron...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, mevzuat gereği tebliği ge...

Mücadeleye devam! Mücadeleye devam!

Etik dışı pazarlama ve reklamlara karşı kararlı duruşumuzu ü...

Marka ve üretici firma isimleri reçeteye yazılamaz! Marka ve üretici firma is...

Sağlık Bakanlığı, Reçetelerde doktorun cam markası ve üretic...

Teşekkürler Teşekkürler

Yerli üreticiyle yapılan her güzel organizasyonda her zaman ...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

Gözlükler 3.5 Milyon Dolara Açık Artırmada! Gözlükler 3.5 Milyon Dola...

Moğollara ait 1600’lü yıllardan kalma elmas ve zümrütlerle k...

Rekabet Kurumu’ndan Essilor&Luxottica’ya baskın Rekabet Kurumu’ndan Essil...

Türkiye’deki diğer iştiraklerinin İstanbul, Ankara ve İzmir’...

Magazin HABERLERİ
Web TV