Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kaçak ekonomiden milyarlarca dolarlık vurgun

Çin’den sonra kaçak ürünlerin en fazla ele geçirildiği ikinci pazar olan Türkiye’nin 17.2 milyar dolarlık kaçak ürün ticaretine ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor…

26 Haziran 2018 - 11:14 'de eklendi ve 1325 kez görüntülendi. A+A-

Kaçak ekonomiden milyarlarca dolarlık vurgun

Özellikle lüks perakende markalarının büyük mücadele verdiği taklit ve kaçak ürünler, hem Türkiye’de hem de Avrupa ekonomisinde milyarlarca dolarlık delik açtı.

Bu alandaki ürün satışı ve üretimi ile Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kaçak ekonomisine ev sahipliği yapan Türkiye’de kaçak ve taklit ürünlerden oluşan piyasa yaklaşık 17.2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Taklit ve sahte ürün piyasası nedeniyle 90 bin kişilik istihdam kaybı yaşandığı açıklanırken, vergi kaybı ise 7.2 milyar dolara ulaştı. Diğer taraftan lüks markaların anavatanı konumundaki AB ülkelerinde, satış kayıpları çok daha ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Lüks markaların ana pazarlarından olan AB ülkeleri de Avrupa Fikri Mülkiyet Birliği’nin raporunda taklitlerden kaynaklanan satış hasılatı kaybının 85 milyar Euro’ya ulaştığını aktarırken, Taklit ürünler nedeniyle Avrupa Birliği’ndeki (AB) imalatçıların her yıl 60 milyar Euro’luk gelir kaybına uğradığı açıklandı.

90 BİN ÇALIŞANI İŞSİZ BIRAKTI
İnternet kullanımındaki yaygınlaşma ve teknolojik gelişim ile birlikte alışveriş imkanları gelişirken, taklit ve kaçak ürünlerin yarattığı vergi kaybı ise 34 milyar TL’yi buldu. Marka Koruma Grubu yayınladığı ‘21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler’ raporunda bu alandaki üretim ve satışların Türkiye açısından büyük istihdam kayıplarına yol açtığına dikkat çekildi. Türkiye’nin dünyada en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler sıralamasında Çin’in ardından ikinci sıraya yerleştiğine dikkat çekilen raporda, piyasanın 17.5 milyar dolara ulaştığına ve ekonominin sürdürülebilir gelişimi açısından endişe verici boyuta geldiğine dikkat çekildi. Raporda, bu büyüklüğe internetten korsan yollarla indirilen ürünlerin dahil olmadığına dikkat çekilirken, şu tespitlere yer verildi: “Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan yatırım teşvik istatistiklerine gör Türkiye’de bir birim istihdamı yaratmanın ortalama maliyeti 150 bin dolardır. Dolayısıyla, 7.2 milyar dolarlık vergi kaybı 90.000 kişinin istihdamına denk gelmektedir. Türkiye’deki 2017 işsizlik oranı yüzde 10.9 ve işsiz sayısının da 3 milyon 330 bin olduğu göz önünde bulundurulursa, 90 bin kişilik istihdam kaybı oldukça dikkat çekicidir.”

KAYIP 85 MİLYAR EURO

Türkiye’nin bu alandaki kötü karnesi yanında, lüks markaların anavatanı konumundaki Avrupa ise ciddi satış kayıpları ile karşı karşıya. Avrupa Fikri Mülkiyet Birliği raporlarına göre, AB ülkelerinde her yıl 60 milyar Euro’luk gelir kaybı yaşanıyor. Birkaç yıl içinde taklit ürünlerin yol açtığı kaybının 85 milyar Euro’ya çıkacağı tahmin edilirken, raporda AB’de kaçak satılan taklit ürünlerin Hong Kong, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de üretildiğine dikkat çekildi.

ÜRÜNLERİN YÜZDE 15 TAKLİT VE KAÇAK
Raporlara göre, sahte, taklit ve korsan ürünler günlük hayatta büyük yer tutuyor. Gıda, kişisel bakım ve ev bakım ürünleri, bilgisayar oyunları, CD, DVD, otomobil ve uçak parçaları gibi ileri teknolojili yüksek fiyatlı ürünlerle birlikte, çok yüksek gelir gruplarına hitap eden lüks giyim eşyası, aksesuar, parfüm, gözlük, saat gibi ürünler, tütün ürünleri ve alkollü içecekler taklit ve kaçakçılığın en yaygın olduğu alanlar. Sahte, taklit ve kaçak ürünlerin yüzde 15’i tüketicinin günlük rutini içinde kullandığı temel ürünlerden oluşuyor.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın son verilerine göre 2016 yılında tütün mamulleri ve alkollü içki kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 7.985 olayda 11.579 şüpheli yakalanırken, 75.7 milyon paket kaçak sigara ve 293.602 şişe alkollü içki ele geçirildi. 2016 yılında, bir önceki yıla göre ele geçirilen kaçak alkollü içkilerde yüzde 14’lük bir artış yaşanırken, kaçak sigaralarda ise yüzde 47’lik bir azalmanın meydana geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sisteminin kapatılması ile sistemdeki ürünlerin akıbeti ne olacak?...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süres...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik sürelerine ilişkin duyuru yaptı....

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı!...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Sağlık mensuplarına yapılan saldırı ile ilgili bir kınama yazısı y...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yen...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların yeniden eğitim başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS To...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sist...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik s...

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti ...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hast...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikli...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

“Müze hayalim gerçek oldu.” Turgut Çakar “Müze hayalim gerçe...

Her insanın yaşamı boyunca hedefleri ve hayalleri olur. Gözl...

Meslek kuruluşlarına denetleme! Meslek kuruluşlarına dene...

Yeni kararname ile Sağlık Meslek Odaları, Devlet Denetleme K...

Gözlük her yerden alınmaz! Gözlük her yerden alınmaz...

Kutlu Optik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlu, seyyar satı...

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK) yeni kararnamede! Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cih...

Yeni yayımlanan kararnamede Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kuru...

ÜTS ithalat bildirimi değişiklikleri hakkında duyuru ÜTS ithalat bildirimi değ...

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV