a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İşlem tamam!

EssilorLuxottica, yaklaşık bir yıl önce HAL ile imzalanan anlaşma kapsamında, HAL Holding’in tamamına sahip olduğu yan kuruluşu HAL Optical Investments’tan GrandVision’ın yüzde 76,72 hissesinin satın alınmasının nihai olarak tamamlandığını duyurdu.

04 Temmuz 2021 - 16:11 'de eklendi.

İşlem tamam!

Optik zincirinde %76,72 hisse satın alındı.

AB Komisyonu, bir yılı aşkın bir incelemenin ardından 23 Mart 2021’de milyar dolarlık işleme yeşil ışık yaktı.

Ancak, Brüksel’de iki şirketin üç ülkedeki optik perakendecileri üzerindeki aşırı pazar gücüne ilişkin korkuları yatıştırmak için her iki taraf da Belçika, İtalya ve Hollanda’daki yaklaşık 350 gözlükçü şubesinden ayrılmak zorunda.

EssilorLuxottica artık “baskın kontrole” sahip

İşlemin hisse başına 28.42 Euro nakit alım fiyatıyla kapatılması sonucunda, EssilorLuxottica artık GrandVision üzerinde “baskın kontrol” elde etmiştir ve GrandVision’ın mevcut tüm hisseleri için geçerli mevzuata uygun olarak zorunlu bir halka arz yapmakla yükümlüdür.

Halka açık teklifler için Hollanda kuralları. EssilorLuxottica’nın hedefi, GrandVision’ı Euronext Amsterdam’dan çıkarmak.

Şirketin satın almayı tamamen finanse etmek için yeterli fonu var.

İŞTE AYRINTILAR

EssilorLuxottica’nın kısa süre önce yaptığı duyurudan bu yana beklendiği üzere , grup 1 Temmuz’da HAL’in GrandVision’daki yüzde 76,72 hissesini Temmuz 2019’da kararlaştırılan hisse başına 28,42 € fiyatla satın aldı. İşlem yaklaşık 5,5 milyar € tutarında bir ödemeye denk geliyor. İtalyan-Fransız grubu bu satın almanın yanı sıra ödenmemiş hisselerin satın alınmasını finanse etmek için yeterli fonun sağlandığını da doğruladı.

Hollanda , mali düzenlemelerinin şartlarına göre EssilorLuxottica borsa da hisse senetleri olan GrandVision’ın baskın hissedarı haline geldi ve bu nedenle şirketteki tüm tedavüldeki hisseler için halka arz yapma yükümlülüğü altındadır diye beyan etti.

Şirket, bu hisseler için hisse başına 28,42 € birim fiyat yani HAL hisseleri için ödediği fiyatla aynı fiyat teklif edeceğini ve ardından GrandVision’ı Amsterdam borsasından çıkaracağını söyledi. EssilorLuxottica’nın zorunlu teklifi Hollanda’da mali düzenleyicilere sunmak için 23 Eylül’e kadar zamanı var ve tüm sürecin altı ay içinde tamamlanması bekleniyor.

GrandVision CEO’su Stephan Borchert, şirketin tarihinde yeni bir sayfa açmaktan heyecan duyduğunu ve ilgili tüm tarafların önemli çabalarından sonra işlemin gerçekleşmesinden memnun olduğunu söyledi. Borchert, şirketin yeni çoğunluk hissedarı olarak EssilorLuxottica’yı memnuniyetle karşıladığını ve artık müşterilerine sınıfının en iyisi çok kanallı iş deneyimi ve ürünleri sunmak için ideal bir konumda olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca GrandVision’ın şu anda 2020’nin ikinci yarısına benzer şekilde güçlü bir iş toparlanması yaşadığının altını çizdi.

EssilorLuxottica ile işlemin tamamlanmasının ardından ve GrandVision’ın 30 Haziran’daki yıllık genel kurulunda onaylandığı üzere, Hollanda merkezli perakende grubunun denetim kurulu, yeni çoğunluk hissedarı Grita Loebsack, grup pazarlama şefi tarafından dört üyenin aday gösterilmesiyle değiştirildi. Essilor’da Claudia Giganti, Luxottica’da gayrimenkul ve mağaza geliştirme kontrolörü, Sara Francescutto, Luxottica’da piyasa işi kontrol başkanı ve EssilorLuxottica’da entegrasyondan sorumlu baş yönetici olan Éric Léonard. Yönetim kurulu iki eski üye ile oluştu:

Başkan olarak hizmet vermeye devam edecek olan Kees van der Graaf ve Rianne Meijerman.
Yönetim kuruluna gelince, Borchert ve CFO’su Willem Eelman, EssilorLuxottica ile yapılan işlemin kapanışına ve GrandVision’ın tedavüldeki hisseleri için zorunlu halka arza kadar görevlerinde kalmaya devam edecekler.
EssilorLuxottica’nın hisse fiyatı, grubun işlemi tamamlama kararını açıklamasının ertesi günü, 30 Temmuz’da borsa açılışında 157,7 Euro’luk rekor bir seviyeye ulaştı ve Temmuz’un sonunda 152,7 Euro’ya hafif bir düşüş yaşadı. 1. GrandVision’ın hisse fiyatı, son birkaç hafta içinde bir hız treni üzerindeydi ve tahkim kararının EssilorLuxottica lehine verilmesinden sonra 27,3 €’dan 24,6 €’ya düştü, ardından 30 Haziran’da 28 €’nun biraz üzerine çıktı.

EssilorLuxottica’dan 5.5 milyar € alacak olan HAL Holding, işlemde 3.5 milyar € sermaye kazancı gerçekleştirdiğini söyledi. Curaçao merkezli holding şirketi, anlaşmanın bir parçası olarak GrandVision’dan Rotter y Kraus’u da satın aldı.

Şili optik perakende zincirinin elden çıkarılması, devralmanın ülkenin piyasa düzenleyicisi tarafından onaylanması için bir koşuldu.

Benzer nedenlerle, toplamda yaklaşık 350 Avrupa mağazasının da elden çıkarılması gerekecek. Bunlar arasında Belçika’da 35 Grand Optical mağazası, Hollanda’da 142 Eyewish mağazası ve ayrıca VistaSi ve GrandVision by banner’lar da dahil olmak üzere İtalya’da 173 perakende satış noktası bulunmaktadır. GrandVision, daha fazla ayrıntı vermeden bu operasyonların satışının planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV