Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İlk Shmyo Ölçme Ve Değerlendirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bezmialem Vakıf Üniversitesi 9-10 Eylül tarihleri arasında “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Ölçme ve Değerlendirme Çalıştayı’’na ev sahipliği yaptı.

12 Eylül 2017 - 13:21 'de eklendi ve 1135 kez görüntülendi. A+A-

İlk Shmyo Ölçme Ve Değerlendirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bezmialem Üniversitesi Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Türkiye’deki bütün Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının yönetici ve eğiticilerinin bir araya katıldığı çalıştayda sağlık hizmetleri ön lisans öğrencilerinin bilgi, teknikerlik uygulama, profesyonel değer ve iletişim becerilerine yönelik davranışlarda yeterlik kazanımları tartışıldı.

Çalıştayda Türkiye’de ilk kez Bezmialem Üniversitesi tarafından Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda uygulanan Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınavı (OSCE) denemesi diğer üniversitelere tanıtıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “Ülkemizde sağlık alanındaki yetişmiş sağlık personeli ihtiyacı halen devam etmektedir. Birçok farklı disiplinin bir arada çalıştığı sağlık sektöründe teknikerlerin önemi son derece fazladır. Bu nedenle Bezmialem Vakıf Üniversitesi olarak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda “ara” değil “ana” ve “aranan” elemanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Çalıştayda konuşma yapan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, ölçme değerlendirme metotlarımızdaki düzenlemeler ile teorik bilgilerin profesyonel değer ve iletişim becerilerine yönelik davranışlarda yeterlilik kazanmalarını hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla 30 Mayıs 2017’de anestezi programı 1. ve 2. sınıf öğrencilerine ilk OSCE deneme sınavını uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, 10 ayrı istasyonda aynı sorularla smüle hastalar, maketler ve değerlendiriciler eşliğinde yapılan sınav ile öğrenciler anemnez alma, teknik beceri, problem çözme, iletişim ve davranış becerileri konularında objektif olarak değerlendirdiklerini belirtti. Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, Bezmialem’de SHMYO öğrencilerine uygulanan ölçme değerlendirme sisteminin Kingston Üniversitesi – St George’s Üniversitesi gibi köklü üniversitelerle aynı standartlarda olduğuna dikkat çekti.

“Yetiştirdiğimiz teknikerler ana ve aranan elemanlar olmalı”
Ölçme ve değerlendirmenin müfredatın önemli bir kısmını oluşturduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, “Yetiştirdiğimiz ara ve aranan elemanları nasıl değerlendireceğiz ve bilgilerini nasıl ölçeceğiz bunu ele alıyoruz. Sahada aktif olarak çalışan kişilerin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Avrupa ve Amerika’daki Yüksekokullarda bu sistemlerin mevcut olduğunu gördüm. Eski sistemlerden farklı olarak objektif yapılandırılmış sınavlar, öğrenci dosyaları oluşturmalarından, müfredat programlarından sınav sorusu nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğiz. Geçtiğimiz dönemde ilk objektif yapılandırılmış ilk sınavı Türkiye’de anestezi programında uyguladık. Öğrencilerimizde çok olumlu geri bildirimler aldık.

Bu toplantı sonrası tüm Türkiye genelinde meslek yüksekokullarında da bunları uygulamayı hedefliyoruz. Bizim yetiştirdiğimiz teknikerler ana ve aranan elemanlar olmalı. Sadece pratik bilgilerle donanmış insanlar olmamalı. Aynı zamanda düşünmeli, araştırmalı, araştırmalarını bilimsel platformlarda sunmalıdır. Meslek yüksekokulları ülkelerin gelişimlerinde önemli olan yerleri sahiptir. Dolayısıyla bir ülkenin kalkınması istiyorsak meslek yüksekokullarının bu kısmına da el atmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Objektif yapılandırılmış klinik ve pratik sınavın ilk olarak Bezmialem Üniversitesi’nde başladığını belirten Başaranoğlu, “Üniversitemiz, Sağlık Meslek Yüksekokulu bünyesinde başlattı. Diğer okullarda da bu tür sınavların yapılmasını hedefliyoruz. Çok büyük alt yapıya gereksinim yok. Burada gerçekten sevgi dolu yüreklerimiz varsa eğitim bilinciyle hareket ediyorsak bunu tüm okulların yapabileceğini düşünüyorum.

Öğrenci gelişim karnelerinde yaptıkları ürünleri görecekler, proje yapacaklar, sunum yapacaklar ve çok iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü belli oldu

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geldi. 1989 yıllında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Ünal 199...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Ye...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda yapılan düzenlemelerle toplumun çeşitli kesimlerini ilgilendiren sorunlara ç...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak?...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturma şansıdır. Oda ve Birlik, birlik adına yakışır bir yarın için mücadele ede...

Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü bell...

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geld...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunl...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda y...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olaca...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturm...

Yerli malı kullanın genelgesi… Yerli malı kullanın genel...

Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa ait sağlık kuruluşlarının tıbbi ...

70 milyar liralık yatırım teşviki geliyor. 70 milyar liralık yatırım...

Proje bazlı teşvik sisteminde, 70 milyar liralık yatırım açı...

Karl Lagerfeld Marchon İle Olan Gözlük Lisansını Yeniledi. Karl Lagerfeld Marchon İl...

Karl Lagerfeld’in CEO’su Pier Paolo Righi basın açıklamasınd...

Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu &#...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerin...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarı...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir....

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme süre...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımla...

Yönetimden İstifa Yönetimden İstifa

Gördüğüm lüzum üzerine Ankara Gözlükçüler Derneği yönetim ku...

Magazin HABERLERİ
Web TV