a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Reçetesiz satana ceza!

Numaralı gözlük camlan ve her türlü kontakt lensin, optisyenlik müesseseleri tarafından reçeteli satılması gerektiği bildirilmiştir.

03 Ocak 2024 - 9:11 'de eklendi.

Reçetesiz satana ceza!

Daha önce paylaşmış olduğumuz bu eski haberimizi sizlerden  gelen soru ve talepler üzerine yeniden öne çektik. 

Hasta tarafından daha önce alınmış, gözlüğün kırılması veya çizilmesi durumunda reçetesiz olarak aynı gözlüğün hazırlanmasının ceza gerektirip gerektirmediği,  Hastanın beğenmediği gözlüğünü kendi isteği ile değiştirmesi halinde (aynı cam numaralarını taktırsa dahi) aynı kuralın geçerli olup olmadığı,

Kurumumuzun Medula Sisteminde kayıtlı olan cam numaralarının, kişinin kendi isteği doğrultusunda hazırlanmasının suç olup olmadığı, Şeklindeki sorulan Genel Müdürlüğümüze intikal ettirilerek, söz konusu sorulara netlik kazandırılması istenildiğinden, konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Turkiye Ilaç ve Tibbi Cihaz Kurumundan görüş sorulmuş, olup, anılan Bakanlıktan cevaben alınan yazıda; 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanunun (4.) ve (6.) maddeleri ile 27/09/2004 tarihli, 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin (19.) ve Kabul Edilmeyecek Reçeteler başlıklı (20.) maddesine atıfta bulunularak, optisyenlik müesseselerine gelen gözlük ve kontakt lens reçetelerine mesul müdür tarafından işlem yapılması ve reçete kayıt defterine işlenmesi gerektiği, optisyenlik uygulanmalarında hasta tarafından daha önce alınmış, gözlüğün kaybolması, kırılması veya camın çizilmesi durumunda aynı gözlüğün optisyenlik müesseseleri tarafından reçetesiz olarak hazırlanması ve satışını düzenleyen bir hüküm bulunmadığı bu bağlamda, numaralı gözlük camlan ve her türlü kontakt lensin, optisyenlik müesseseleri tarafından reçeteli satılması gerektiği bildirilmiştir.

Bilgi edinilmesini ve konu hakkında Derneğinize bağlı üyelerinizin de bilgilendirilmesini rica ederim.

Dr.Hanefi GOK
Daire Başkam

Bu belge, 5070 sayılı Elektronik imza Kanununun 5 inci maddesi gereğince güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır.

İlgili yazı için tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim yapan kurum ve ku...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kuruluşları 'emekliler.gov.tr' adresinden duyurmaya başladı. İl bazında duyurulan...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var!

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ilhami
ilhami
10 Ocak 2024 13:51

HASTANIN GÖZLÜĞÜ VAR BURAYA MİSAFİR GELMİŞ.MEDULADA KAYITLI REÇETESİNDEKİ GÖZLÜKTEN PARASI İLE YAPTIRMAK İSTEDİ,..HAYIR GİT MUAYENE OL RANDEVU AL BİR AY SIRA BEKLE REÇETENİ AL GEL YAPALIM MI DİYECEĞİZ..BİRİNCİ GÖZLÜĞÜ REÇETE İLE ALDI 10 DAKİKA SONRA TEKRAR GELDİ İKİ TANE DE YEDEK İSTİYORUM DEDİ..GİT YENİDEN RANDEVU AL REÇETE GETİR Mİ DİYECEĞİZ..ÜÇ GÜN ÖNCE ÇOCUK REÇETE İLE GÖZLÜĞÜNÜ ALDI MEDULADA KAYITLI GÖZLÜĞÜ BALKONDAN ATTI GEÇEN ARAÇ PARÇALADI EZDİ.AİLESİ AYNISINDAN B,İR TANE DAHA YAPTIRMAK İSTİYOR.GİT RANDEVU AL MUAYENE OL REÇETE GETİR DERSEN O ADAM SANA DA..KURAL KOYANA DA DÜMDÜK GİDER.AL BAŞINA BELAYI……BİRAZ MANTIKLI OLUN YAAA….O KADAR KURALCI KANUN HÜKMÜNDE YAPTIRIMCIYSANIZ YILLARDIR..SOKAKLARDA CAMİ KÖŞELERİNDE… Read more »

Optisyen Bey
Optisyen Bey
3 Ocak 2024 10:49

Şaka gibi bir ülkede yaşıyoruz. Adam mağazaya geliyor “evladım 3 aydır göz muayenesi için randevu alamıyorum” diyor. Sen bu teyzeye, amcaya gözlüğü kaybolunca, kırılınca gidip tekrar muayene olmalısın diyebilir misiniz sayın bürokratlar ?
İş yapmış olmak için yapılmaz. Yaptığınız işlerin vatandaşın hayatını kolaylaştırması gerekirken siz, insanlara nasıl daha fazla zorluk çıkartabiliriz dercesine uygulamalar çıkartıyorsunuz.
Sizin bahsettiğiniz şey, ülkedeki 1 göz doktoru başına 100 hasta düşerse mümkün olabilir. Bizim ülkemizde 1 göz doktoruna 12.000 hasta düşüyor !!!

ŞÜKRÜ ÖKCÜN
ŞÜKRÜ ÖKCÜN
12 Ocak 2023 09:59

Hasta reçetesini yazdırıp gelmiş.aynı gözlükten iki tane veya üç tane istiyorum diyor.(Genellikle yakın gözlüklerde karşılaşılan bir durum) o zaman ne olacak,Veya uzak gözlük yapıyoruz teslim ediyoruz üç gün sonra gözlüğümü kaybettim diye geliyor böyle bir durumda ne yapılacak.Zaten hastalar randevu almakta zorlanıyorlar üç gün sonra hastaneye gidip bilinen bir şeyi yazdırmak için muayene olup bir başkasının muayene hakkını engellemenin ne alemi var.

Selçuk
Selçuk
20 Haziran 2013 23:27

Hazreti Ali’nin çok güzel bir sözü var : İlim bir nokta idi cahil onu sorarak çoğalttı der. Sizde böyle her aklınıza geleni sorarsanız olacagı bu adam kanuna kitaba göre sana derki evet kardeşim takamazsın der siz böyle güzel sorular bulup sormaya devam edin :))

Gözlükçü Ahmet
Gözlükçü Ahmet
20 Haziran 2013 23:26

unutuğumuz bir şey daha var hastalara 3 yılda bir muayne hakkı verilmiyor. sadece gözlük çerçevesinin 3 yılda bir veriyor. yani sizin anlayacağınız. muaynede kısıtlama yok yine yanlış okumuşusunu ay pardon yanlış okuyup yanlış yorumluyorsunuz ve sağlık uygulama tebliğini okumadığınız anlamı çıkyor. aman boşverin sizin adınıza düşünen başkanlarınız var değil mi?

Gözlükçü Ahmet
Gözlükçü Ahmet
20 Haziran 2013 23:15

gazeteye değil yazının içeriği önemli. bunu sosyal güvenlik kurumu değil sağlık bakanlığı talep ediyor. bu konu hakında kurumdan görüş sorulmuş kurumda bunu ruhsat veren ilgili bakanlığa sormuş gelen cevabı ilgili yerlere bilgi mahiyatinde göndermiş. kırılan ve cizilen gözükleri zaten karşılamıyor. arkadaşlar yazıları dikkatlı okuyun ve ona göre yorumlayın. yazıların sonu önemli ama başınıda bilmek lazım değilmi ya sizce?

NECDET
NECDET
20 Haziran 2013 19:48

Böyle bir yazının gazetede ne işi var dahele anlamış degilim, bu sistemi düzeltmek için Avrupadaki gibi optisyenlik müesselereinde göz kontrolünün yapılması lazım , saat 17,00 sonra insanlar nerden doktor bulacaklar ? , artı her camı kırıldığında müşteri doktora görünmek için katkı payımı verecek? , Verir mi sizce ? Kontak lensin satışı neden bizde ? Gözlükçüler (Optisyenlik Müesseseleri) lens denetemiyorlar, sadece satıyorlar Sizce bu garip bir olay degilmi ? ,Türkiyede Doktorlar Lens Üçreti İçin Ektra Üçret alıyorlar Bakanın Bundan HAberi Varmı Bilmiyorsanız Selamlar Sayın ;Dr. Hanifi GÖK
Selamlar

S Ş
S Ş
20 Haziran 2013 19:45

Ne kadar sacmalık bunlar ya.Bence dükkanımıza girip adres sorana,elektrik sayaçı okumaya gelen memura,hatta çerçeve toptancılarına,vida takıp,plaket değiştirdiğimiz kişiler de ilk önce muayne olup,doktor reçetesi ile birlikte dükkanımıza gelmeleri lazım.Çok yetersiz olmuş bu kanun.Devletimizin işi yokki ne yapsın böyle muhteşem fikirler ortaya atıyor işte.Naapsın..!

Caner kök
Caner kök
20 Haziran 2013 19:11

O halde hastalara 3 yılda 1 muayene hakkı değil avrupa ülkelerin sistemi gibi uygulama 6 ayda bir hak tanınmalı.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Magazin HABERLERİ
Web TV