a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Göz tembelliğini ehliyet muayenesine bırakmayın”

Göz tembelliği şaşılık, gözün net görmesini engelleyen kırma kusurları, katarakt, kapak düşüklüğü gibi sorunlara bağlı ortaya çıkabilir.

21 Haziran 2016 - 14:12 'de eklendi.

“Göz tembelliğini ehliyet muayenesine bırakmayın”

AYDIN- Uluslararası Şaşılık Derneği (ISA) Başkanı Prof. Dr. Seyhan Özkan, göz tembelliği hastalığının genelde ehliyet muayenesi sırasında ortaya çıktığını, bu yaşlarda da tedavi için çok geç kalındığını belirtti.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan, yaptığı açıklamada, yaygın bir hastalık olan göz tembelliğinin, “görmeyi sağlayan sinir tabakası ve görme sinirinin sağlıklı olmasına rağmen beyindeki görme merkezinde oluşan görme azlığı” olarak tanımlandığını söyledi.

Göz tembelliğinin görme sisteminin gelişmekte olduğu 9-10 yaşına kadar tedavi edilebildiğini ancak ender olarak bazı bireylerde daha ileri yaşta da tedaviye cevap alınabildiğini belirten Özkan, tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarı iyileşme şansının o denli yüksek olduğunu ifade etti.

Özellikle tek gözde ortaya çıkması durumunda ailelerin çocuklarındaki bu sorunu fark edemediklerine işaret eden Özkan, şunları kaydetti:

“Göz tembelliği şaşılık, gözün net görmesini engelleyen kırma kusurları, katarakt, kapak düşüklüğü gibi sorunlara bağlı ortaya çıkabilir. Bu sorunlarda ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Bu yüzden her ailenin, ‘çocuğum iyi görüyor mu’ sorusu dışında ‘çocuğumun iki gözü de iyi görüyor mu’ sorusunu kendilerine sormaları gerekiyor.

Bu noktada ebeveynlere önemli görev düşüyor. Anne ve babaların yapabilecekleri basit birtakım gözlemler var. Örneğin çocuğun bir gözünü kapattığınızda oyuncağına bakarken keyif alıyor ama diğerini kapattığınızda farklı tepkiler gösteriyorsa, bu göz tembelliği için uyarıcı olmalıdır. Bunun dışında anneler bebeklerini emzirirken göz temasında sıkıntıyı fark edebilir.”

-Erken tanı tedavide çok önemli

Prof. Dr. Özkan, göz muayenesi için yaş sınırı olmadığını ve ailenin gözde bir sorun olduğundan şüphelenmesi durumunda muayenenin her yaşta yapılabileceğini aktardı.

Şaşılık veya başka bir sorunu olmayan bir çocukta uygun muayene yaşının ailesinde göz tembelliği öyküsü bulunanlarda 1, diğerlerinde ise en geç 3 olduğuna dikkat çeken Özkan, ebeveynlerin duyarlı davranmasının önem taşıdığını vurguladı.

Göz tembelliği tedavisinde çoğu zaman geç kalındığını ve bireylerin tedavinin çok güçleştiği ileri yaşlarda bunun farkına varabildiklerini dile getiren Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Göz tembelliği, görme sisteminin gelişmekte olduğu dönem içinde tedavi edilebilir. Belirli bir yaştan sonra nasıl ki boy uzamıyorsa göz tembelliği tedavisi de mümkün olamıyor. Erken tanı hem tedavi süresini kısaltmakta hem de başarı şansını belirgin şekilde artırmaktadır.

Ülkemizde göz tembelliği bulunan pek çok hasta, erken teşhis şansı bulamaması nedeniyle rahatsızlığını ehliyet muayenesi sırasında öğreniyor. O yaşta da tembellik tedavisi açısından maalesef iş işten geçmiş oluyor ve bu kişiler yaşam boyu görme sorunu olan insanlar olarak yaşamlarına devam etme konumunda olabiliyor.”

Prof. Dr. Özkan, göz tembelliğinde en etkin tedavinin, sağlam gözün kapatılarak beynin sorunlu bölgesinin kendisini kullanmasını sağlamanması olduğunu kaydetti.

Kapama süresinin hekim tarafından tembellik derecesi ve hastanın yaşına göre belirlendiğini ifade eden Özkan, düzenli takibin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, 1890’ları günümüze taşıyan muhteşem bir Müze- Otel vardır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Taklit ürünlerde vergi kaybı 7,2 milyar dolar Taklit ürünlerde vergi ka...

Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak...

Optisyenlik nasıl sürdürülebilir? Optisyenlik nasıl sürdürü...

Almanya da gözlükçü ve optometrist Uwe Hannig, "Optisyenlik ...

Magazin HABERLERİ
Web TV