a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz Doktorundan İlginç Araştırma (Özel Haber)

Diyabet hastaları üzerinde yaptığımız araştırmada, hastaların 3’te 2’sinin diyabetin körlüğe neden olduğu bilgisine sahip olmadığı sonucuna vardık

14 Kasım 2011 - 11:51 'de eklendi ve 13302 kez görüntülendi. A+A-

Göz Doktorundan İlginç Araştırma (Özel Haber)

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir araştırma yapan göz doktoru Op. Dr. Lokman Balyen, “Diyabet hastaları üzerinde yaptığımız araştırmada, hastaların 3’te 2’sinin diyabetin körlüğe neden olduğu bilgisine sahip olmadığı sonucuna vardık” dedi.

Diyarbakır’da görevli göz doktoru Op. Dr. Lokman Balyen, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde kliniklerine başvuran ve diyabet tanısı almış hastalara, diyabetin göz üzerindeki komplikasyonlarının bilinirlik düzeyini ortaya çıkarmak için bir anket çalışması yaptıklarını söyledi. Diyabetin, insülin eksikliğine veya etkinliğinin azalmasına bağlı kan şekerinin yükselmesi ile karakterize olan bir durum olduğunu ifade eden Balyen, diyabetin, artmış kan şekeri düzeyi, aşırı susama, ağız kuruluğu, acıkma, idrara fazla çıkma, hızlı kilo kaybı, halsizlik ve çabuk yorulma gibi belirtiler taşıdığını kaydetti.

Diyabetlilerde görme kaybının gelişme ihtimalinin normalden 25 kat daha fazla olduğunu belirten Balyen, 20-65 yaş arasındaki görme kaybının en sık sebeplerinden biri olarak ortaya çıktığını aktararak, “Diyabetik hastalarda göz hasarı gelişme ihtimali 10 yıllık diyabetlilerde yüzde 20 iken 30 yıllık diyabetlilerde ise bu oran yüzde 80 civarındadır” dedi.

Diyabetin en önemli ve en sık komplikasyonunun retina tutulumu olduğunu dile getiren Balyen, “Diyabetik retinopatide ödem kanama odakları ve yeni damarlamaya yol açabilmektedir. Bu yeni oluşan hassas damarlarda kanayarak göz içi kanama ve retina dekolmanı oluşturabilmektedir. Diyabetli hastalarda göz tansiyonu ve katarakt normal insanlara göre daha sık görülür. Kan şekerinin aniden yükselmesi gözün kırma gücünü arttırarak geçici miyopiye, kan şekerinin özellikle insülin tedavisi sonrası şekerin aniden düşmesi ise hipermetropiye neden olmaktadır” diye konuştu. Diyabetik retinopatinin tedavisine de değinen Balyen şunları söyledi:

“Diyabet tedavisinde en önemli etken yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaktır. Sağlıklı besinler yemek, düzenli egzersizler yapmak, stresi kontrol altında tutmak sigara kullanılıyorsa bırakmak gibi risk faktörlerini iyi bir şekilde kontrol atına almak göze uygulanan tedavide daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır. Diyabet hastaları hiçbir şikayeti olmasa da yılda en az bir kere göz doktoruna başvurmalıdır. Diyabete bağlı retina tabakasındaki hasar için göze en sık uygulanan tedavi lazerdir. Hastalar göz doktoruna ne kadar erken başvurursa, lazer ile elde edilen başarı oranı da o kadar artmaktadır. Lazer tedavisi göz içerisinde kanama, glokom görme merkezinde ödem oluşumu gibi etkilerin gelişimi ve ilermesini engeller.”

Göz Polikliniği’ne başvuran ve diyabet hastası tanısı alan hastalarda diyabet ve diyabetin göz üzerindeki etkisinin bilinirlik düzeyini ortaya çıkarmak için bir anket araştırması yaptıklarını sözlerine ekleyen Balyen, araştırma sonucunda halkın bilinç düzeyinin çok düşük olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Balyen, “Araştırmanın sonuçları bize, diyabet ve diyabetik göz hastalığı hakkında bilinç oluşturmak ve hastaları rutin kontrollere teşvik etmek için çok daha fazla eğitim çalışmasının gerekli olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre hastalar diyabet konusunda yeterli bilgiye sahip değil. 3 diyabet hastasından 2’si şekerin körlük yaptığını bilmiyor ve göz doktoruna görünmemiş. Muayeneye gelen diyabet hastalarının yüzde 60’ında diyabetik göz hastalığı tespit ettik. Bu araştırmada görüldüğü gibi diyabet hastalarının büyük bir bölümü diyabetin körlüğe yol açabileceğini bilmiyor.

Hastaların yüzde 87′ si egzersiz yapmıyor, yüzde 50’si diyetine dikkat etmiyor ve yüzde 75’i ise sadece anti diyabetik ilaçlar kullanıp egzersiz, diyet gibi diyabeti kontrol altına alan yan yollara başvurmamış. Hastaların yüzde 66’sında obezite, yüzde 40’nda böbrek hastalığı, yüzde 33’ünde anemi tespit edildi. Bu araştırma ortaya çıkarıyor ki halkımızın diyabet hastalığı bilinci konusunda bilgi eksikliği mevcut. Diyabet hastası olanlar kan şekerini kontrol altında tutmalı ve yılda en az bir kere de olsa göz muayenesi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Optisyeninsesi Haber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Magazin HABERLERİ
Web TV