Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Genç kalmanın sırrı düzenli güneş gözlüğü kullanımında!

Göz çevrenizde oluşan kaz ayaklarını güneş gözlüğü ile önleyin.

03 Temmuz 2017 - 11:45 'de eklendi ve 1494 kez görüntülendi. A+A-

Genç kalmanın sırrı düzenli güneş gözlüğü kullanımında!

Kadınlar için bakışların büyük önemi olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu yüzden kadınlar genç ve güzel görünmek için göz çevresinde oluşan kaz ayağı diye tabir edilen çizgileri azaltmak üzere birçok bakım ürünü kullanıyor, hatta estetik yöntemlere başvuruyor.

Ancak Mayo Clinic araştırması gösteriyor ki; kaz ayaklarını önlemenin çok daha kolay bir yolu var; “güneş gözlüğü” kullanmak.

Çünkü “güneş”, bulutlar ardında olsa dahi, sızan UV ışınları ile kaz ayaklarının oluşumunda önemli bir etken. Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanarak hem stil sahibi hem de daha genç görünmek mümkün!

Yaz mevsimiyle birlikte, güneşin sıcağını daha fazla hissederken aynı zamanda ultraviyole (UV) ışınlara maruz kaldığımızı ve bu ışınların cildimize zarar verebileceğini biliyoruz. Ama bunun ötesinde cildimizin derinlerindeki bağ dokularında kolajen ve elastin üreten hücrelerin parçalanarak hasar gördüğüne dair bilimsel araştırma gerçeğini duymayanlar için yeni bir haber.

Günümüzde uzmanlar tarafından sıklıkla, güneşten korunmaya yönelik halk sağlığı tavsiyeleri veriliyor. Güneş ışınlarına maruz kalınan sürenin sınırlanması, güneş kremi ve koruyucu giysiler kullanılması ve göz hasarını önlemek için güneş gözlüğü kullanılması konusunda yapılan uyarıları gözardı etmemek gerekiyor.

“Güneş gözlüğü” bir aksesuardan çok daha fazlası

Uzmanlar, güneş gözlüğü seçiminde yapılan en büyük hatanın, güneş gözlüğünün sadece bir aksesuar olarak görülmesi olduğunu belirtiyor. Daha güzel görünmek isterken bir yandan da sağlığımızı tehlikeye atacak giysi ve aksesuarları tercih etmemeliyiz. Vücudumuzda en fazla önemsediğimiz bölge yüzümüz olduğu halde, göz ve göz çevremizi riske atarak aslında daha genç görünme fırsatı elimizden kayıp gidiyor.

Oysaki göz ve çevresinin de zararlı güneş ışınlarından öncelikli olarak korunması gerekiyor. Mayo Klinik’in araştırmasına göre, Güneşten gelen UV radyasyon, sadece gözümüzün kornea, lens ve diğer bölümlerine değil, göz çevresindeki cilde de ciddi hasarlar verebiliyor. UV filtresi olmayan güneş gözlükleri yarardan çok zarar veriyor

Amerika Oftalmatoloji Akademisi’nin araştırmasına göre, güneş gözlüğü seçerken “gösterişli olması” kullanıcıların öncelikli tercihi olabiliyor ve maalesef ki UV filtresi olmayan güneş gözlükleri kullanımı oldukça yaygın. Oysaki bunun yarardan çok zararı var. Zira gözlerinize karanlık hissi vererek göz bebeğinizin genişlemesine ve gözünüzün içine daha fazla UV ışını girmesine neden oluyor. Sonuç olarak uzmanlar; insanların dörtte üçünün güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı olduğu düşünüldüğünde ya tam UV koruması sağlayan iyi bir güneş gözlüğü kullanmalarını ya da korumasız bir gözlük kullanmaları yerine hiç kullanmamalarını öneriyor. İşin aslı konusunda uzman olan doğru yerden ve kaliteli markalardan alışveriş yapmak güneş gözlüğü tercihinde risk almamak için en doğru adım.

Bunun yanında sağlıklı gözlere sahip olmakla birlikte, göz çevresinin zararlı ışınlardan korunması da genç kalabilmek için önemli bir fırsat. Amerika Dermatoloji Akademisi uzmanları, göz köşelerindeki kırışıklıkların cilt elastikiyetini sağlayan proteinlerin azalması sonucunda oluşarak kaz ayakları dediğimiz çizgili görüntüyü oluşturarak özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum yarattığını söylüyor. Yaşlanmanın öncüsü olarak kabul edilse de zararlı güneş ışınlarının çizgilerin oluşumuna katkısı uzmanlarca vurgulanan bir gerçek. Dolayısıyla gözlerimizi korurken, yan ve üstlerden veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı tam koruma sağlayacak niteliğe sahip gözlük seçerek göz çevresini de koruyup kaz ayaklarının önlenebileceği unutulmamalı.

Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneş gözlüğü kullanımı önemli

Beynimizin yol göstericisi olan gözlerimizin değeri hiçbir maddi ölçekle kıyaslanamaz. Kaldı ki güneşin göz için zararlı etkileri sadece yaz aylarıyla kısıtlı değil. Yıl boyunca göz ve göz çevresindeki hassas deri, UV ışınlarına karşı korumasız kalıyor. Ayrıca güneş gözlüğü olmadan güneşe her çıkıldığında ciddi göz hastalıkları riski artıyor. Glanz ve arkadaşları’nın 1999’da yaptığı bir çalışmaya göre, güneş koruyucu önlemlerin yanı sıra, bulutlardan sızarak kapalı havalarda dahi bize ulaşabilen bu zararlı ışınlardan korunmanın en etkili yolu, güneş gözlüğü kullanmak. Böylelikle güneş ışığına karşı yüzümüzün sürekli kasılarak tepki vermesi önlendiğinden hücre yaşlanması da geciktirilebiliyor. Böylece düzenli güneş gözlüğü kullanarak hem stil sahibi hem de genç görünmenin süresini uzatmak mümkün oluyor.

 

Kaynaklar:

American Academy of Dermatology: https://www.aad.org/media/stats/cosmetic-treatment… (Son erişim: Mayıs 2017).

Glanz K et al. Factors associated with skin cancer prevention practices in a multiethnic population. Health Educ Behav. 1999;26(3):344-59.

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-… (Son erişim: Mayıs 2017).

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-… (Son erişim: Mayıs 2017).

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/sun (Son erişim: Mayıs 2017).

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğunu söyleyen Dünyagöz Ankara Bölge Direktörü Hüseyin Kılavuz, SGK’nın provi...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lir...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını inceledi. 225 sağlık reklamı mevzuata aykırı bulundu, 2 milyon 657 bin lira...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmemesi ile ilgili idari para cezası uygulamasına 1/1/2018 tarihinde başlandı....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliya...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğ...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını ...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…...

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmem...

Kurum Ödemeleri Güncelleme ! Kurum Ödemeleri Güncellem...

Yeni yılın gelmesi ile birlikte bir çok banka, çalışan ve em...

İstanbul da “TOOMD” Hazır… İstanbul da “TOOMD&...

Bugün Ankara tüm gözlükçüler ve optisyenler derneği ile İsta...

Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Konta...

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasara...

Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

GÖZ uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

SGK, 2017 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Dünya markası güneş gözlükleri tek tık ile kapınızda! Dünya markası güneş gözlü...

Optigo, hızlı ve kolay sipariş verebilmenin yanı sıra, günlü...

Magazin HABERLERİ
Web TV