a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Geçmiş olsun.

Türkiye’de yıllardır ihmal edilen konulardan biri de sanayide kalifiye eleman sorunuydu. Yetersiz meslek liseleri bu açığı kapatmakta başarılı olamıyordu. Usta çırak ilişkisi de teknik, bilgi, bilginin kullanılması, iş ve çevre güvenliği açısından eksiklerle dolu bir süreçti. Avrupa Birliği ile uyum ve gelişen dünyada yer almak için bu sorunun çözümü ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyordu.    Devletimiz […]

12 Nisan 2011 - 17:00 'de eklendi ve 1076 kez görüntülendi. A+A-

Geçmiş olsun.

Türkiye’de yıllardır ihmal edilen konulardan biri de sanayide kalifiye eleman sorunuydu. Yetersiz meslek liseleri bu açığı kapatmakta başarılı olamıyordu. Usta çırak ilişkisi de teknik, bilgi, bilginin kullanılması, iş ve çevre güvenliği açısından eksiklerle dolu bir süreçti.


Avrupa Birliği ile uyum ve gelişen dünyada yer almak için bu sorunun çözümü ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyordu.   
Devletimiz ve uluslar arası organizasyonların iş birliği ile ülkemizde Mesleki Yeterlilik Kurulu adı altında bir kurul kuruldu. Amacı, sanayi ve iş dünyasının personel ihtiyacının karşılanmasında mesleki sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak personelleri eğitmek ve sertifikalandırmaktı.
İlk kez bir optik fuarında bu kurulun yöneticilerinin yapmış oldukları sunumda  tanıştık kendileri ile. Bağımsız bir derneğimiz kurul ile irtibata geçmiş mesleğimiz ile ilgili çalışmalar yapmak üzere girişimde bulunmuşlardı. Bizler konfederasyon olarak acil bir çalışma grubu oluşturduk. MYK’nun bizlere sağlayacağı katkı veya zararları araştırdık.
Yaptığımız çalışmalar sonucunda bu kurulun mesleki açıdan bizlere sağlayacağı hiçbir katkısı olmadığı gibi sektörde kaosa neden olacağı konusunda kesin bir sonuç çıkınca durumu ilgili kurullara bildirdik ve bu konudaki düşüncelerimizi dergi ve sitelerde defalarca yayınladık.
Sonuç olarak 2010 yılı içinde konfederasyona bağlı tüm dernek yöneticileri ile kurulun yöneticileri arasında Ankara’da federasyon binasında bir toplantı yaparak çekincelerimizi orada da dile getirdik:
1)      Biz, eğitimi olan ve bu eğitim sonucunda sertifikalandırılmış bir mesleğin icracısıyız.
2)      Bizlerin bu mesleği icra edebilmesi için 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki Kanun’un gereğini yerine getirmesi gerekir. 5193 S.O.H.K. ve bu kanuna bağlı yönetmelik çalışma ve çevre konusunda bağlayıcıdır.
3)      Bizler Sağlık Bakanlığınca belirlenen koşullara göre mesleğimizi icra etmekteyiz. Bu konuda bir çalışma yapılacaksa, Sağlık Bakanlığı yapmalıdır.
4)      Hiç kimse benim sağlıkçı rütbemi omuzlarımdan söküp, sanayideki ara eleman pozisyonuna çekemez. 
 
Optisyenlik için verdiğimiz bu haklı mücadeleye ek olarak optometri de gündemde olduğundan onun için de bir şeyler yapmalıydık.
Eğer bizler bu gelişme karşısında kayıtsız kalmış olsaydık bu gün mesleğimiz çok ciddi bir kaosun içinde olacaktı. Düşünün kanunu, yönetmeliği ve uygulanış esasları belli olmayan bir meslek dalı, optometri, MYK’ u tarafından standardı hazırlanmış ve resmi gazetede yayınlanmış olacaktı.
1)      Kanunu olmayan bir sağlık mesleği nasıl icra edilecekti.
2)      Türkiye de eğitimi olmadığı için bu mesleği kimler icra edecekti.
3)      Tıp meslekleri kanunu yeniden yapılanıyor ve optometri o kanunun içinde şekilleniyor. Bu kanun çıkıncaya kadar resmi gazetede yayınlanan bu meslek dalının yurt dışındaki atıl optometrislerin Türkiye’de çalışmasına kim nasıl engel olacaktı.
4)      Yıllardır göz doktoru çalıştırmanın pahalı sıkıntılı olduğunu iddia eden ve ucuz emek olarak gördükleri optometrisleri Türkiye’de çalıştırmak isteyen ve bu yüzden dernek seçimlerine bile müdahale eden bazı kötü niyetli sözde meslektaşlarımızı bu standart yayınlandıktan sonra nasıl durduracaktık…
 
Meslek adına verdiğimiz bu mücadele bazı çevrelerce kıskançlık, dedikoduculuk, sabotajcılık, eğitim düşmanlığı ve üretken olmadığımız için üretenlere çelme takmak olarak değerlendirildi. Bazı hocalarımız ve dernek yöneticilerimiz tarafından bu tür asılsız ve seviyesiz düşünceler her yerde yayınlandı ve toplantılarda dile getirildi.
 
Neyse ki Sağlık Bakanlığı bu yanlıştan dönülmesini sağlamıştır. Tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.
Bizler sadece mesleğimiz ve meslektaşımız için çalışıyoruz. Avrupa’dan gelen fonlar bizi ilgilendirmiyor. Nasıl ki haklarımızı savunuyorsak başkalarının hakkında da gözümüz yok. Fonlar gerçek sahipleri için kullanılmalı. Bu mesleği kaosa sürükleyecek ve bizleri hak ettiğimiz yerden aşağı indirecek hiçbir çalışmayı bin, on bin, yüz bin ve hatta milyar avroya bile değişmeyiz.
Bu meslek sahipsiz ve satılık değildir…
 
Gözlükçü Turgut Çakar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
yılmaz
yılmaz
10 yıl önce

ben size inanmak isderdim ama inanmıyorum turgut cakar.sizler atasun optik hakkında hiç bir şey yapmadığınız için.ha yapmış gibi gözüküpte bir şey yapmayan dernek isdemiyoruz .mehmet dibi beyin mallarını satığından dolayımı ilgilenmiyorsunuz merak ediyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x