OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

EssilorLuxottica, GrandVision’ u satın almak için görüşüyor

EssilorLuxottica SA, Hollandalı gözlük perakendecisi GrandVision NV’ ye yaklaşık 7,1 milyar avro değerinde bedel ödeyerek bu perakende zincirini bünyesine katmaya çalışıyor.

18 Temmuz 2019 - 13:20 'de eklendi ve 2979 kez görüntülendi. A+A-

EssilorLuxottica, GrandVision’ u satın almak için görüşüyor

Hollanda kökenli Hall Holding bünyesindeki GrandVision (Perakende Optik zinciri,Türkiye’ de Atasun Optik, ticari ismi ile faaliyet gösteriyor), EssilorLuxottica SA ile görüşüyor.

EssilorLuxottica SA, Bloomberg International’ın kaynaklara dayandırdığı habere göre Avrupa’nın önemli optik perakende devlerinden Hollanda merkezli GrandVision‘ u satın almak için görüşmelere başladı.

GrandVision NV, Ray-Ban güneş gözlükleri sahibi EssilorLuxottica SA’nın, Hollandalı gözlük perakendeci sine yaklaşık 7,1 milyar avro değerinde (8 milyar dolar) değer verecek bir anlaşmaya çalışmalarının üzerinden bir gün daha geçti.

OptisyeninSesi Dış Haberler- EssilorLuxottica, firmanın yaklaşık % 77 hissesini satın almak için GrandVision’ın kontrol eden hissedarı HAL ile görüşmelerde bulunduğunu söyleyen, daha sonra Fransız-İtalyan ortaklığı tarafından onaylanan Bloomberg raporuna cevaben Çarşamba günü yaptığı açıklamada GrandVision’ın hisseleri Perşembe günü % 10’a yükseldi ve Eylül 2016’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 25.30 Euro’ya ulaştı.

Satın alma!

GrandVision’ın hisselerini 28 milyon avro değerinde değerlendirebileceğini belirten Schiphol merkezli şirket, ayrı bir açıklamada veya müzakerelerin yayınlanmasından önce Salı günü borsa kapanış fiyatından yaklaşık % 33 daha yüksek bir değere sahip olabileceğini belirtti. Bu fiyata, HAL’in tutulması 6,2 milyar dolar değerinde olacak.

Hollandalı şirket, EssilorLuxottica’nın bir anlaşmanın tamamlanmasının ardından tüm GrandVision’ın hisseleri için halka arzda bulunacağını söyledi. HAL, herhangi bir anlaşmaya varılmadığını ve görüşmelerin onay sürecine katkıda bulunacağını söyledi.

EssilorLuxottica, reçeteli gözlük, kontakt lens ve diğer göz bakım ürünleri satan GrandVision’ı ekleyerek 40’tan fazla ülkede 7.000’den fazla mağaza kazandıracak. GrandVision, Brilleland ve For Eyes gibi perakende markalar altında faaliyet göstermektedir. Oakley dahil olmak üzere bilinen güneş gözlüklerine ek olarak, EssilorLuxottica, LensCrafters ve Pearle Vision gibi mağaza zincirlerine sahip.

HAL Holding
HAL, Hollandalı milyarder Van der Vorm ailesinin çoğunluğuna aittir ve köklerini Rotterdam’daki Holland America Line’ın 1873 kuruluşuna kadar takip eder. Şu andaki enkarnasyonu, 1989’da sahiplerin gemi hattını satıp geliri ile bir yatırım şirketi kurmasıyla başlar.

Hall şirketinin borsada işlem gören Holding’in en büyük hisse senetleri GrandVision, 11 milyar Euro’dan fazla piyasa değerine sahiptir. Ayrıca Koninklijke Vopak NV’de 3 milyar dolarlık hisseye sahip ve yaklaşık 626 milyon dolarlık SBM Offshore NV’ye sahip.

GrandVision, Bloomberg ‘in görüşmeleri bildirmesinden sonra Çarşamba günü% 8.8 arttı. EssilorLuxottica, Perşembe günü Paris’te çok az değişikliğe uğradı.

GrandVision, 2015 yılında halka arzında yaklaşık 1 milyar avro para biriktirdi ve parayı genişleme planlarına soktu ve şirket yaklaşık 5 milyar avro değerine ulaştı.

Bu haber aşağıda linkleri bulunan ve bulunmayan bir çok yabancı haber sitelerinde 17 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

https://www.ft.com/content/a8067968-a8ae-11e9-984c-fac8325aaa04

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-07-18/luxottica-s-grandvision-bid-is-bold-move-by-leonardo-del-vecchio

https://www.reuters.com/article/us-grandvision-m-a-essilorluxottica/essilorluxottica-seeks-majority-stake-in-dutch-eyewear-firm-grandvision-idUSKCN1UC29K

https://www.modaes.es/equipamiento/essilor-luxottica-tantea-la-compra-de-grandvision.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruşturma açılan birliklere kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgis...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
2019-2020 Özel Üniversite Ücretleri

2019-2020 öğretim dönemi için hazırladığımız Özel Üniversitelerin yıllık ücretlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kapat