a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Derneklere Çagrı

Gözlük, işitme cihazı, tekerlekli sandalye gibi araçlar gerekli, Sağlık müdürlüğü ve valilik organizasyonuyla bunlar çözümlenmeli.” Yakınlarını kaybeden ve yaralananlara psikolojik destek verilmesi gerekli… Afette gözlüklerini kaybedenlere, valilik ile irtibata geçerek sektör olarak ihtiyacı olanlara çözüm için yardımcı olmamız gerekmektedir. Afetler sonrasında özellikle su, gıda ve çevre temizliğine dikkat edilmesinin başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok […]

25 Ekim 2011 - 16:20 'de eklendi ve 1418 kez görüntülendi. A+A-

Derneklere Çagrı

Gözlük, işitme cihazı, tekerlekli sandalye gibi araçlar gerekli, Sağlık müdürlüğü ve valilik organizasyonuyla bunlar çözümlenmeli.” Yakınlarını kaybeden ve yaralananlara psikolojik destek verilmesi gerekli…

Afette gözlüklerini kaybedenlere, valilik ile irtibata geçerek sektör olarak ihtiyacı olanlara çözüm için yardımcı olmamız gerekmektedir.

Afetler sonrasında özellikle su, gıda ve çevre temizliğine dikkat edilmesinin başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok sağlık sorununu önleyeceği bildirildi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da yaşanan depremin ardından halk sağlığı açısından da çeşitli önlemler alınmasının şart olduğunu belirtti.
Topbaş, afetlerin ardından çevre sağlığı, su güvenliği, beslenme, güvenli gıdaya ulaşma, bulaşıcı hastalıklardan, salgınlardan korunma, kronik ve psikolojik hastaların durumu, cenazelerin defnedilmesi, atık bertarafı gibi sorunların ortaya çıkabileceğini kaydetti.
Su ve gıda güvenliğinin bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde son derece önemli olduğunu ifade eden Topbaş, şunları söyledi:
”Bu konuda öncelikle yerel yönetimler ve DSİ mevcut su kaynaklarını ve şebekeyi değerlendirmeli, şebekeye kirli su bulaşıp bulaşmadığı kontrol edilmeli. Bir süre suların kullanımı durdurulmalı ama insanlara kişi başına günde en az 5 litre temiz ve klorlu su sağlanmalı. Afetzedelere klor tabletleri dağıtılmalı, sular klorlanarak tüketmeli. Halka ilk etapta kolay bozulmayacak, tüketimi kolay kuru gıdalar verilmeli, ardından sıcak yemeğe geçilmeli. Normal şartlarda bir insanın günde 2000-2200 kalori alması gerekir ancak böyle durumlarda en az 1600 kalori alınmalı. Yemekler hijyenik şartlarda yapılmalı. Konserve, bisküvi gibi kutulu ya da paketli gıdaların dağıtılmasında, ekmeğin poşet içinde verilmesinde yarar var.”
Atıkların bertaraf edilmesinin çevre sağlığı açısından önemli olduğunu kaydeden Topbaş, ”Yıkıntılar bir an önce kaldırılmalı, çöplerin şehir dışına çıkarılması, evsel atıkların da çöp toplama alanlarına götürülmesi gerekir. Ayrıca, foseptik çukurları bulunan umumi tuvaletler kurulmalı, buralarda genel temizliğin yapılabileceği tertibat oluşturulmalı” dedi.
KRONİK HASTALIĞI OLANLARA ÖZEL ÖNEM
Doç. Dr. Topbaş, tansiyon, şeker, epilepsi, akciğer, kanser gibi hastalığı bulunanlara özel önem verilmesinin en az yaralılara verilen sağlık hizmeti kadar önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
”Bu tür hastaların ilaçları ve tıbbi malzemeleri enkazda kaybolmuş olabilir. Sağlık ekiplerinin bu tür sağlık sorunu bulunanları tespit ederek ilaçlarını vermesi gerekir.
Tansiyon ilacı olmayan bir hastanın hipertansiyonunun tetikleneceği, bunun hayati sonuçlar doğurabileceği unutulmamalı. Bunlar gözlük, işitme cihazı, tekerlekli sandalye gibi araçlar için de geçerli. Sağlık müdürlüğü ve valilik organizasyonuyla bunlar çözümlenmeli.”

Yakınlarını kaybeden ve yaralananlara psikolojik destek verilmesi gerektiğini belirten Topbaş, ”Özellikle yakınlarını kaybeden ve yalnız kalan çocuk, kadın ve yaşlılar iyi izlenmeli” diye konuştu

Optisyeninsesi Haber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödemesi

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce çok üzülüyorum…”...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler belli oldu!

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde ettiği verilere göre en stressiz meslekler belirlendi....

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Lens hatası yüzünden 2 günde gözünü kaybetti! Lens hatası yüzünden 2 gü...

Havuz, deniz, jakuzi hatta musluk sularındaki büyük tehlikey...

Esra Beni Eversene! Esra Beni Eversene!

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım he...

Optisyenlik mesleği üzerine bir araştırma Optisyenlik mesleği üzeri...

Bu araştırmanın amacı, optisyenlik mesleğinde örgütsel bağlı...

Neden Gözlük kaçakçılığı Neden Gözlük kaçakçılığı...

Kaçakçılık, devlet gelirlerini olumsuz etkileyebilir, yerel ...

Magazin HABERLERİ
Web TV