Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuklarınızın Göz Güvenliği İçin Uzak Durmanız Gereken Oyuncaklar!

Tüm çocuklar oyuncakları sever ve tüm ebeveynler de bu sevgiyi bildikleri için oyuncak almaktan keyif alırlar. Görünüşte eğlenceli gibi gözükse de aslında bazı oyuncaklar çocuklar için ciddi tehlike oluşturabilmektedirler.

25 Haziran 2018 - 17:56 'de eklendi ve 2817 kez görüntülendi. A+A-

Çocuklarınızın Göz Güvenliği İçin Uzak Durmanız Gereken Oyuncaklar!

Amerika Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’na göre her yıl milyonlarca çocuk oyuncaklardan kaynaklanan yaralanmalar nedeniyle hastanelere başvurmaktadır.

Bu yaralanmaların yaklaşık yarısı baş ve yüz yaralanmalarıdır ve bunların da birçoğu göz yaralanmalarıdır. Oyuncak kaynaklı yaralanmaların %35’i 5 yaş altı çocuklarda meydana gelmektedir.

Yapılan araştırmalarda ebeveynlerin oyuncak seçiminde nelere dikkat ettikleri sorusunda göz güvenliği son sıralarda yer almıştır. Araştırmanın bir başka üzücü yanı ise oyuncakların göz güvenliği tehdit edip etmediği konusunda ebeveynlerin yeterli bilince sahip olmadığının ortaya çıkmamasıdır.

Oyuncaklardan kaynaklanan göz yaralanmaları içerisinde en sık karşılaşılanları, kornea çizilmesi, göz içinde kanamalar ve retina dekolmanı olarak belirlenmiştir. Bu sorunlar göme kaybına sebebiyet verecek derecede ciddi sorunlardır.

Riskli Oyuncaklar

Çocuklar için oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken ve özellikle uzak durulması gereken oyuncak türlerini 6 kategoride inceleyebiliriz.

1. Belirli Hedefe Atış Yapabilen Oyuncaklar: İçerisine çekilen nesneleri fırlatabilen bu oyuncaklar her ne kadar yumuşak ve zararsız gibi görünen yumuşak materyallerden üretilse de 75 metreye kadar cisim fırlatabilen bu oyuncaklar gözde ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir.
2. Su Tabancaları: Su atma özelliğine sahip bu oyuncaklar yakın mesafeden göze ulaştığında içerisindeki basınç sayesinde retina dekolmanı ve kalıcı görme kayıplarına neden olabilecek derecede gözlere zararlıdır.
3. Oyuncak balıkçılık aletleri: Her ne kadar zararsız gibi görünse de olta herhangi bir korumaya sahip değilse göze çarptığında ciddi göz yaralanmalarına sebep olabilmektedir.
4. Oyuncak kılıçlar, süngüler, bıçaklar: Bunların psikolojik etkilerini bilmemiz bile bizi bu oyuncaklardan uzak tutmak için yeter. Göze olası zararlarından bahsetmeye gerek bile yok değil mi?
5. Kimyasal maddeler içeren oyuncaklar: Bu ürünlerde yer alan kimyasallar gözle temas ettiğinde gözlerin tahriş olmasına ve kimyasal konjonktivit denilen ve pembe göz olarak da bilinen ciddi bir rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir.
6. Lazer işaretçiler ve parlak el fenerleri: Her ne kadar oyuncak kategorisinde olmasa da günümüzde lazer işaretleyicilerin çocukların ellerinde oyuncak olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bunlarda yer alan ışık yoğunluğu ve şiddeti çocuklarda görme kaybına yol açacak kadar zararlıdır. Yüksek LED ışığı içeren el fenerleri ise çocuklarda geçici görme kaybına sebebiyet vermekte ve bunun sonucunda çeşitli düşme ve yaralanmalara sebep olabilmektedir.

World Against Toys Causing Harm (WATCH) isimli örgüt her yıl dünyanın en tehlikeli/zararlı oyuncaklarını belirliyor. 2017 yılında yayınladığı listeye göz attığınızda göz için ciddi tehlike oluşturan oyuncaklar görebilmekteyiz ve bu oyuncaklar hala çevrimiçi platformlarda satılabiliyor.

Eğer bir çocuğa oyuncak hediye alacaksanız almadan önce mutlaka ailesine danışmalısınız. Ayrıca oyuncak alışverişinde sanal mağazalar yerine oyuncağı görebildiğiniz ve ona dokunabildiğiniz mağazalardan almayı tercih edin. Böylece çocuğunuz için güvenli olup olmadığı konusunda daha fazla fikir sahibi olmuş olursunuz. Oyuncak etiketlerindeki yaş uyarılarını dikkate almakla birlikte çocuğunuz için güvenli oyuncak seçiminde bilgi düzeyinizi arttırın.

Çünkü maalesef bu uyarılar bazen güvenliği öncelikli planda tutmuyor olabiliyor. (Mesela 3 yaşındaki bir çocuk için uygun olarak işaretlenen kılıç gibi). Son olarak çocuğunuz için oyuncak alırken eğer varsa küçük kardeşlerini de mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü aldığınız oyuncak eğer küçük yaştaki çocuğa uygun değilse onu elinde değil ağzına atmaya çalışırken ya da atmış vaziyette görebilirsiniz.

 

Semih Kabak/ Öğretim Görevlisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı gözlük ele geçirildi....

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziy...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti....

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura op...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 milyar liralık naylon fatura düzenleyerek devleti 500 milyon lira zarara uğratt...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vitrine sürterek ilerledi. Kızılay'ın orda çaycı Kadir'in çırağı da elinde te...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gö...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı ...

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bak...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Bar...

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık n...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 mily...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vi...

Gözlük Yedek Parça Gözlük Yedek Parça

İhtiyacınız olan tüm yedek parçaları sitemizden alabilirsini...

Kağıt krizi büyüyor: Yayımcılık zorda! Kağıt krizi büyüyor: Yayı...

Kağıt krizi büyüyor; Yayıncı maliyeti yüzde 60 arttı....

(Ab ) 2017/745 Sayılı Tüzük’ün Uyumlaştırılması Kapsamında Hazırlanan Tıbbi Cihaz Yönetmelik Taslağı Hakkında Duyuru (Ab ) 2017/745 Sayılı Tüz...

AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında (AB ) 2017/745 say...

Etik dışı pazarlamaya gözlükçüler karşı çıkıyor Etik dışı pazarlamaya göz...

Lazer göz ameliyatları için basında yapılan duyurular bilgil...

Yeni KOBİ Destek (Nefes) Kredisi Başladı. Yeni KOBİ Destek (Nefes) ...

İçinde bulunulan ekonomik süreçte KOBİ’lerin en büyük sorunl...

Amazon Türkiye resmen açıldı Amazon Türkiye resmen açı...

E-ticaret devi Amazon bugünden itibaren resmen Türkiye pazar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE