Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuklarınızın Göz Güvenliği İçin Uzak Durmanız Gereken Oyuncaklar!

Tüm çocuklar oyuncakları sever ve tüm ebeveynler de bu sevgiyi bildikleri için oyuncak almaktan keyif alırlar. Görünüşte eğlenceli gibi gözükse de aslında bazı oyuncaklar çocuklar için ciddi tehlike oluşturabilmektedirler.

25 Haziran 2018 - 17:56 'de eklendi ve 1513 kez görüntülendi. A+A-

Çocuklarınızın Göz Güvenliği İçin Uzak Durmanız Gereken Oyuncaklar!

Amerika Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’na göre her yıl milyonlarca çocuk oyuncaklardan kaynaklanan yaralanmalar nedeniyle hastanelere başvurmaktadır.

Bu yaralanmaların yaklaşık yarısı baş ve yüz yaralanmalarıdır ve bunların da birçoğu göz yaralanmalarıdır. Oyuncak kaynaklı yaralanmaların %35’i 5 yaş altı çocuklarda meydana gelmektedir.

Yapılan araştırmalarda ebeveynlerin oyuncak seçiminde nelere dikkat ettikleri sorusunda göz güvenliği son sıralarda yer almıştır. Araştırmanın bir başka üzücü yanı ise oyuncakların göz güvenliği tehdit edip etmediği konusunda ebeveynlerin yeterli bilince sahip olmadığının ortaya çıkmamasıdır.

Oyuncaklardan kaynaklanan göz yaralanmaları içerisinde en sık karşılaşılanları, kornea çizilmesi, göz içinde kanamalar ve retina dekolmanı olarak belirlenmiştir. Bu sorunlar göme kaybına sebebiyet verecek derecede ciddi sorunlardır.

Riskli Oyuncaklar

Çocuklar için oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken ve özellikle uzak durulması gereken oyuncak türlerini 6 kategoride inceleyebiliriz.

1. Belirli Hedefe Atış Yapabilen Oyuncaklar: İçerisine çekilen nesneleri fırlatabilen bu oyuncaklar her ne kadar yumuşak ve zararsız gibi görünen yumuşak materyallerden üretilse de 75 metreye kadar cisim fırlatabilen bu oyuncaklar gözde ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir.
2. Su Tabancaları: Su atma özelliğine sahip bu oyuncaklar yakın mesafeden göze ulaştığında içerisindeki basınç sayesinde retina dekolmanı ve kalıcı görme kayıplarına neden olabilecek derecede gözlere zararlıdır.
3. Oyuncak balıkçılık aletleri: Her ne kadar zararsız gibi görünse de olta herhangi bir korumaya sahip değilse göze çarptığında ciddi göz yaralanmalarına sebep olabilmektedir.
4. Oyuncak kılıçlar, süngüler, bıçaklar: Bunların psikolojik etkilerini bilmemiz bile bizi bu oyuncaklardan uzak tutmak için yeter. Göze olası zararlarından bahsetmeye gerek bile yok değil mi?
5. Kimyasal maddeler içeren oyuncaklar: Bu ürünlerde yer alan kimyasallar gözle temas ettiğinde gözlerin tahriş olmasına ve kimyasal konjonktivit denilen ve pembe göz olarak da bilinen ciddi bir rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir.
6. Lazer işaretçiler ve parlak el fenerleri: Her ne kadar oyuncak kategorisinde olmasa da günümüzde lazer işaretleyicilerin çocukların ellerinde oyuncak olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bunlarda yer alan ışık yoğunluğu ve şiddeti çocuklarda görme kaybına yol açacak kadar zararlıdır. Yüksek LED ışığı içeren el fenerleri ise çocuklarda geçici görme kaybına sebebiyet vermekte ve bunun sonucunda çeşitli düşme ve yaralanmalara sebep olabilmektedir.

World Against Toys Causing Harm (WATCH) isimli örgüt her yıl dünyanın en tehlikeli/zararlı oyuncaklarını belirliyor. 2017 yılında yayınladığı listeye göz attığınızda göz için ciddi tehlike oluşturan oyuncaklar görebilmekteyiz ve bu oyuncaklar hala çevrimiçi platformlarda satılabiliyor.

Eğer bir çocuğa oyuncak hediye alacaksanız almadan önce mutlaka ailesine danışmalısınız. Ayrıca oyuncak alışverişinde sanal mağazalar yerine oyuncağı görebildiğiniz ve ona dokunabildiğiniz mağazalardan almayı tercih edin. Böylece çocuğunuz için güvenli olup olmadığı konusunda daha fazla fikir sahibi olmuş olursunuz. Oyuncak etiketlerindeki yaş uyarılarını dikkate almakla birlikte çocuğunuz için güvenli oyuncak seçiminde bilgi düzeyinizi arttırın.

Çünkü maalesef bu uyarılar bazen güvenliği öncelikli planda tutmuyor olabiliyor. (Mesela 3 yaşındaki bir çocuk için uygun olarak işaretlenen kılıç gibi). Son olarak çocuğunuz için oyuncak alırken eğer varsa küçük kardeşlerini de mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü aldığınız oyuncak eğer küçük yaştaki çocuğa uygun değilse onu elinde değil ağzına atmaya çalışırken ya da atmış vaziyette görebilirsiniz.

 

Semih Kabak/ Öğretim Görevlisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sisteminin kapatılması ile sistemdeki ürünlerin akıbeti ne olacak?...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süres...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik sürelerine ilişkin duyuru yaptı....

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı!...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Sağlık mensuplarına yapılan saldırı ile ilgili bir kınama yazısı y...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yen...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların yeniden eğitim başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS To...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sist...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik s...

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti ...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hast...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikli...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

“Müze hayalim gerçek oldu.” Turgut Çakar “Müze hayalim gerçe...

Her insanın yaşamı boyunca hedefleri ve hayalleri olur. Gözl...

Meslek kuruluşlarına denetleme! Meslek kuruluşlarına dene...

Yeni kararname ile Sağlık Meslek Odaları, Devlet Denetleme K...

Gözlük her yerden alınmaz! Gözlük her yerden alınmaz...

Kutlu Optik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlu, seyyar satı...

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK) yeni kararnamede! Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cih...

Yeni yayımlanan kararnamede Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kuru...

ÜTS ithalat bildirimi değişiklikleri hakkında duyuru ÜTS ithalat bildirimi değ...

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV