Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuklarda Gözlük Çerçevesi Seçimi

Göz Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bülent Timuçin, çocuğun yaşına uygun olmayan, dikkat çeken, janjanlı gözlüklerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.

10 Aralık 2019 - 19:01 'de eklendi ve 4285 kez görüntülendi. A+A-

Çocuklarda Gözlük Çerçevesi Seçimi

Göz Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bülent Timuçin, çocuğun yaşına uygun olmayan, dikkat çeken, janjanlı gözlüklerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.

Açıklamalarda bulunan Göz Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bülent Timuçin, çocuklarda gözlük çerçevesi seçimi konusunda uyarıda bulunarak, “Çocuğun yaşına uygun olmayan, dikkat çeken, janjanlı gözlüklerden uzak duruyoruz. Amacımız çocuğa faydalı olmak, modayı takip etmek değil” dedi.

Göz hekimleri olarak çoğu zaman gözlük çerçevesi seçiminde ailelere özel önerilerde bulunduklarını belirten Opr. Dr. Timuçin, “Bu durumda seçim aileye, çocuğa veya optisyenlik müessesesi çalışanına kalıyor. Sonuçta ise bazen uygun olmayan gözlük çerçeveleriyle karşılaşıyoruz. Bu konuda dikkat edeceğimiz bazı noktalara kısaca değinmek istiyorum. Eğer reçete edilen mercek yüksek değerliyse bu durumda mercek kalın olacaktır. Bu tip kalın merceklerde daha küçük gözlük çerçevesi tercih edilmelidir. Bu şekilde mercek kalınlığını, mercek kaynaklı yansımaları ve bozulmuş etraf görmeyi azaltmış oluruz. Ancak küçük çerçeve, gözü dışarıda bırakacak kadar küçük olmamalıdır. Çocuğun yaşına uygun olmayan, dikkat çeken, janjanlı gözlüklerden uzak duruyoruz. Amacımız çocuğa faydalı olmak, modayı takip etmek değil. Ancak çocuğun ilgisini çekmek için, cam rengi ışıkta kararan fotokromik lensleri kullanabiliriz” diye konuştu.

Günümüzde yeni üretilen metal içerikli çerçevelerin de plastiğin sağladığı güvenliği sağlayabildiğinin altını çizen Timuçin, “Bir diğer konu ise gözlük çerçeve materyalinin plastik veya metal olması hususudur. Önceleri güvenlik kaygılarıyla plastik çerçevede ısrar ederdik. Ancak günümüzde yeni üretilen metal içerikli çerçeveler de plastiğin sağladığı güvenliği sağlayabiliyor. Sadece bazı çerçeve materyallerindeki nikel içerik bazı hassas ciltlerde alerjiyi tetikleyebiliyor.

“Çerçeve mutlaka göze tam oturmalıdır”

Çocuklarda gözlük çerçevesinin göze tam oturması gerektiği önerisinde bulunan Timuçin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin gözlük ile şaşılık tedavisi yapılan bir çocuğun gözlüğünün gözüne uygun olmaması halinde tedavi başarısızlığı yanında tedavi yanlış dahi yönlenebilmektedir. 2-5 yaş arası çocuklarda çerçevenin göze tam oturmasının yanında gözü sıkmaması ve gözden kolaylıkla düşmemesi de gerekir. Bu yaş grubunda seçilecek gözlük çerçevesinde sap kısmının kıvrımlı kısmı kulağı iyice sarmalıdır.

Diğer bir alternatif ise gözlük saplarının başın arkasından bağlanmasıdır. Son olarak gözlük sapı ile gözlük çerçevesi arasındaki menteşenin esnek olanı tercih edilmelidir. Esnek menteşe, her ne kadar maliyeti arttırsa da özellikle 5 yaş altı çocuklarda çerçevenin ömrünü uzatmaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşullar, Çinli katılımcı şirketlerin çoğunun Mido 2020'ye katılmasını engelley...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da!...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarih...

Uğurlu Kardeşler Uğurlu Kardeşler

Üç bölüm halinde yayınladığımız sn. Turgut Çakar’ ın yakın tarihte sektörümüzde gelişen konulara belgelerle yapmış olduğu açıklamaların...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bulaştı

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya haziran sonrasına ertelendi ya da iptal edildi. Yılın ilk yarısı, özellikle ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşu...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kasta...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en ...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bu...

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya h...

Korkunun ecele faydası yok! Korkunun ecele faydası yo...

Sakın unutmayın; Uzun vadede kaçınılmaz sonla herkes yüzleşe...

Yargıtay’ dan emsal olabilecek bir karar! Yargıtay’ dan emsal...

Yargıtay, yurt dışındaki bir sanal mağazadan ithal ettiği eş...

Gözlük boya göre verilir! Gözlük boya göre verilir!...

Uzun ve kısa boylu iki kişinin ekranla arasındaki mesafeye v...

SGK, 2019 Kasım Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Kasım Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Bakan Varank: Çin’den sipariş kaymaları olabilir Bakan Varank: Çin’den sip...

Koronavirüsün etkilerini değerlendiren Sanayi ve Teknoloji B...

Başkan Mutlu Sinoplu meslektaşlarını ziyaret etti Başkan Mutlu Sinoplu mesl...

Samsun Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim, bölge meslekta...

Avrupa da Optisyenler neden “Halk Sağlığı Diyemiyor” Avrupa da Optisyenler ned...

Avrupa da liberal ekonomi kuralları tam olarak uygulanıyor. ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sağlık
Birlik!

Kamu kurumu niteliğindeki “Birlik” daha kuruluş aşamasında bir takım ihtiraslara kurban gitti ve devlet bürokrasisi nezdinde saygınlığı zedelendi.

Kapat