a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çerçeve hakkediş süresi üç yıldan, iki yıla indirilmelidir

Son verilere göre, Türkiye’de sağlık sektörüne yapılan harcamalar 2016’da, bir önceki yıla göre yüzde 14,5 artarak 104 milyar 568 milyon liradan 119 milyar 756 milyon liraya ulaştı.

30 Kasım 2017 - 23:38 'de eklendi ve 3199 kez görüntülendi. A+A-

Çerçeve hakkediş süresi üç yıldan, iki yıla indirilmelidir

ÇERÇEVE HAK EDİŞ SÜRESİ 3 SENEDEN, 2 SENEYE İNDİRİLMELİDİR.

SGK hak sahiplerine, Çerçeve için 35,yerli çerçeve 40 TL, cam için ortalama 10-15 TL ödeniyor. Bu ücretlere hizmet bedeli ve işçilik, dâhildir. Bu rakamlardan hasta katılım payları düşülüyor.

Sağlık harcamaları, 2002’den günümüze kadar artarak devasa miktarlara (119 milyar 756 milyon) ulaşmıştır. Son beş yılın sağlık harcaması 480 katrilyon TL, Tedavi ve ilaç hizmetlerinde kamu sağlık harcamaları katlanarak artıyor.

Sağlık harcamaları içerisinde, gözlük için ödenen bedel yıllık %0, 3’den azdır (350 trilyon). Bu bedel, diğer sağlık harcamalarına göre son derece düşük ve azdır. Bütün gözlükçülere (6300) ödenen bir yıllık gözlük sağlık yardım bedeli, 6 günlük ilaç ya da 5 günlük hastane tedavi giderleri kadardır.

Uygulanan fon, döviz artışları ve enflasyon sebebi ile kira, maliyetlerimiz, masraflarımız, kullandığımız ekipmanlar, ürün girdilerimiz katlanarak arttı. Her yıl ortalama %9 enflasyon olan ülkemizde, 2004 yılından beri son yerli çerçeveler için 5 TL ilave katkı dışında, gözlük cam ve çerçeve bedellerine herhangi bir iyileştirme yapılmıyor. Gözlükçülük bir formasyon mesleğidir. Gözlük hekim reçetesi ile kişiye özel sadece optisyenlik müessesesinde yapılır. Ücretsiz sağlık danışmanlığı ve garanti hizmeti sunuyoruz.

Gözlük çerçevesi için 2 senede yapılan hak ediş ödemesi, tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldı. Bu hak ediş süresi tekrar iki seneye çekilmelidir. Koruyucu göz ve görme sağlık hizmetlerinde tasarruf amacıyla süre sınırlandırılması kesintiye gidilmesi, uzun erimde diğer kamu sağlık maliyetleri ve harcamalarını arttırır.

Önlenebilir Körlük

Toplumlarda düşük görme ve körlük yaşlanan nüfus sebebiyle artmaktadır. 3 sene hakkediş süresi uygulaması, körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verir. Düzenli periyodik görme muayeneleri erken teşhis, yeni teknolojilerle ile önlenebilir.

Yaşlanan nüfus, emekli yaşlarının artması, çalışma süresinin uzaması, detaylı ve net görme, gözlük,ihtiyacını artırmaktadır. Detaylı net ve berrak görüş iş verimliğini üretimi artırır. Çerçeve hakediş süresinin 3 seneden iki seneye indirilmesi, düşünülenin tam tersine kamu yararına daha az maliyetli daha çok ve daha iyi sağlık hizmeti sunumuna imkân verme fırsatıdır.

Kanser, kalp, akıl hastalıkları, diyabet gibi, görme kurları ve engellilik de toplumların en sık karşılaştığı temel sağlık problemlerinden biridir.

Kişiler, görme fonksiyonlarını çeşitli sebeplerle kaybedebilir. Görme bozukluğu ile mücadele etmek demek temel nedensel koşullarının anlaşılması ve ele alınması demektir.( glokom, katarakt, refraktif kusur, diyabetik retinopati ve maküler göz hastalığı gibi. )

Ülkemizde, glokom, katarakt, diyabet ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (AMD) erken dönemde teşhis etmek ve bu rahatsızlıkların geri dönüşü olmayan görme bozukluklarına yol açmasını engellemektir. Aynı zamanda, refraktif kusurları düzeltilebilecek hastalara ulaşmak, bu hastaların yaşam kalitesini konforunu ve güvenliklerini artırmak olmalıdır.

Görme kaybı kişiyi önemli ölçüde etkiler; özgürlüğünü kısıtlar ve hayattaki başarı şansını, yaşam kalitesini engeller,kısıtlar,sınırlar. Görme kaybı aynı zamanda depresyona yol açabilir. Deprasyon riski 3.5 kat daha fazladır. Depresyonu teşhis ve tedavi etmek kamu sağlık maliyetini artırır.

Çerçeve hakediş süresinin 2 seneye indirilmesi bir anlamda koruyucu sağlık hizmetidir. Erken teşhise imkan verir. Erken tanı, glokom, diyabetik retinopati ve AMD ana hastalık alanları için önemlidir. Erken teşhis, başarılı tedavi şansını arttırır ve hastaların sağlığında iyileşme sağlar.

Koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır.

Daha iyi bir göz ve görme sağlığı hizmeti, erken teşhis daha az körlük, daha fazla üretim ve katma değer, daha az trafik kazası, daha az can ve mal kaybı,başarılı eğitim, çağdaş bir toplum ve daha az kamu gideri demektir.
Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Göz ve görme sağlığı üzerinden tasarruf yapılamaz. Periyodik göz muayeneleri genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır.

Taylan KÜÇÜKEREczacı Gözlükçü

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV