a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu sadece bir durum özeti…

Yıllar her şeyi değiştiriyor. Bir zamanlar itibarlı olan mesleğimiz günümüzde, terk edilen meslekler kategorisinde…

04 Haziran 2015 - 12:25 'de eklendi.

Bu sadece bir durum özeti…

Çok zaman konu komşusu takılırdı “nereye koyacaksın bu kadar parayı” diye. … Kriz dönemlerinde birçok farklı mesleğin mağazaları kapatılırken, devredilirken, o zaman ki gözlükçü dükkanları hep ayakta dururdu.

Yıllar içinde, mesleğimizin itibarı ile kazanç seviyesi arasındaki ilişki bozuldu, sektörümüzün toplum içindeki itibarı ile birlikte kazancı da düşüş gösterdi.

Sektörde muvazaaya resmi olarak izin verilmesiyle birlikte, sektörümüz, yabancılarında ilgisini çekti. Geleneksel müesseseleri tehdit etmeye başladı.

Ardından, sağlıksız bir şekilde peş peşe açılan optisyenlik meslek yüksek okullarının sayısı kırk beşe ulaştı. Yıllık mezun sayısı iki binleri bulan optisyenler, şimdi neredeyse asgari ücrete razı olacak duruma geldi. Türkiye genelinde yaklaşık 5200 civarındaki optisyenlik müesseselerinin 3750’ si mesul müdürlük ile çalıştırılmasına rağmen, optisyen mezun sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Son çarelerini kamuda kadro açılmasına bağlayan, aslında bu kadar çok mezun verilen bir ortamda çokta bir çözüm olamayacağını kendilerinin de bildiği genç optisyenlerimizin son umudu da mayıs ayında açıklanan kamuda kadro listesinde optisyenlerin listelere girememesiyle hayal oldu.

Büyük umutlarla optisyenlik mesleğini seçen gençlerimiz, sayılarının artması ile birlikte yeni bir işsizler ordusu oluşturmaya başladı. Eğitimini aldıkları mesleklerini terk ederek farklı sektörlerde iş aramaya başladılar, kimisi tekstilci, kimisi bir büroda satış danışmanı olarak çalışmaya başladı. Şu an bir kısmı da ikinci bir üniversite ye girmeyi tercih ederek, optisyenlikten kurtulmanın yollarını arıyorlar, birçok optisyen de kamuda kadro açılacak umuduyla halen bekliyor.

Ekonominin durağan bir döneme girdiği bugünler, işsiz optisyen sayısı artışını, kapanan müessese sayısını hızlandırdı.

Amiyane bir tabirle gemimiz artık su almaya başladı, batıyoruz.

Yoğunlaşan rekabet baskılarıyla baş etmeye çalışan müesseseler birbirlerini bitiriyorlar.

Siftahsız kapatan müesseseler, yabancı sermayelere satılan tedarik firma sayılarının artması, %80’i banka kredileri ile ayakta durmaya çalışan optisyenlik müesseseleri yazdıklarımızı doğrulamıyor mu?

Bu yazı nereye gidecek diye bekleyen meslektaşlarımıza, bu yazı hiçbir yere gitmeyecek.

Bu sadece bir durum özeti…

Yanlışlıklar olduğunu düşünen ya da yazıya katkıda bulunmak isteyen, farklı düşünceleri olan meslektaşlarımız yorum kısmından düşüncelerini paylaşabilirler.

 

Her şeyin güzel olması dileklerimizle…

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim yapan kurum ve ku...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kuruluşları 'emekliler.gov.tr' adresinden duyurmaya başladı. İl bazında duyurulan...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var!

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
5 Haziran 2015 19:39

Sayın Erdoğan rumuzlu bey efendi; Bu meslekte 34 yılım geçti,gitti.Yaşınız kaç? Mesleğimizin neresindesiniz bilmiyorum. Benim yazdıklarımı yanlış anlıyorsunuz veya işinize öğle geliyor. Ben eğitim olmasın demiyorum. Eğitim şart, bizler meslekten yetişen gözlükçüler,siz optisyenlerle bu mesleği yücelteceğiz. Fakat şunu hiç bir zaman unutma meslek üzerine oynanan oyunlar, açılan okullar, ihtiyaç fazlası sınıflar bu mesleği bitirir. Benim emekliğime sadece 6 ay kaldı. İstersem unumu eleyip eleğimi asarım. Bundan sonra meydan sizin Allah yardımcınız olsun. Bu kafada giderseniz düşeceğiniz duruma Allah bir katkıda bulunamayacak bundan emin ol. Başındaki yöneticiler ve sizin gibi lafı anlamak istediği gibi yönlendirtenler daha çok boşa kürek çekecek bu… Read more »

aydın selvikoglu
aydın selvikoglu
5 Haziran 2015 13:17

erdoğan bey, neden yanlış anlıyorsunuz bakın yazıda eğitim kötü demiyor. saglıksız bir şekilde peşpeşe açılan diyor. tabiki eğitim olacak ama böyle mantar gibi üreyen olmasın. bugün 45üniversite, yılsonu 50 olmayacağını kim garanti edebilirki…. İlk optisyenlik myo açıldığında 10 yıl mezunlara müessese açma izni verilmedi. yani devlet tanımadı. şimdide öyle değimli … 45 tane okul olmuş. devlet bu okulları hala tanımıyor. bir kişiye bile kadro tanımıyor. Mesleği tanımıyor, ama 45 tane myo ya izin veriyor. neye göre, kime göre.. Bakın aynı sıkıntı eczacılardada yok mu? yok nufusa dayalı eczane sistemi, mesafeye dayalı eczane sistemi…. bütün bunların nedeni ihtiyaçtan fazla meslek mensubu.… Read more »

ULUS OPTİK
ULUS OPTİK
5 Haziran 2015 13:04

Erdoğan Bey o bahsettiğiniz mesleklerin fakülteri bu ülkenin çok ihtiyacı olan doktorlarını ve mühendislerini yetiştiriyor. Burada konuyu tam anlamıyla idrak edemediğinizi anlıyorum.İhtiyaç fazlası olan mesleğin tükenmesinde büyük etken olan meslek yüksek okullarının kapatılmasından bahsediliyor..

ihsan
ihsan
5 Haziran 2015 09:22

bizim iş iyice çiğköfteciler ve simitçilere döndü mahalleye çiğ köfteci açılır. çok para var bu işte diyip bütün iş bilmezler yan yana çiğköfteci açarlar sonra hep beraber batarlar. her bölgenin bir kapasitesi vardır . bence eczaneler gibi nüfüsa orantılı olarak açılması lazım. dip dipe girip birde aynı markaları alıp satmak bunlar ahlaki değil.

Erdoğan
Erdoğan
4 Haziran 2015 20:17

Üniversiteler olmasa ne güzel olurmuş 🙂 Bütün sorunların nedeni üniversiteler 🙂 Tıp fakülteleri kapatılırsa doktorların sorunları, mühendislik fakülteleri kapatılırsa da mühendislerin sorunları da çözülür mü acaba o konu ile ilgili de bir yazı yazıp onları da aydınlatabilirsiniz.

levent
levent
4 Haziran 2015 16:13

Halen açılan üniversiteler, bunları destekleyen şark kurnazları, meslek hainleri, menfaat için virgülün iki katı eğilenler, halen sanki harcanacak fazladan paramız varmış gibi budapeştede ecoo nun peşinde gezenler, bunların hepsi normal, bakalım daha neler olacak.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Magazin HABERLERİ
Web TV