OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Birlik başkanlığına adayım.

Değerli Meslektaşlarım bu meslek için bir hayalim vardı. Koltuk değil mesleği nasıl güzel bir seviyeye getireceğim hayali 1980 yılında hatıra binaen aldım.

05 Mart 2019 - 15:36 'de eklendi ve 4760 kez görüntülendi. A+A-

Birlik başkanlığına adayım.

Değerli Meslektaşlarım;

79 yıllık Oda ve Birlik hayalimiz 17.03.2019 tarihinde gerçekleşecektir. Meslek ve meslektaşlarımıza ve camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım, 38 yıllık Dernek Başkanlığım zamanı içerisinde verdiğimiz ve sonuçta birlik ve beraberlik içinde büyük mücadele sonucu zafer kazanmış bir ordu gibi 17.03.2019 tarihinde bir şenlik havası içinde kongremizi yapmak üzere bütün meslektaşlarımız o gün için imkanları el veren meslektaşlar davetlidir. Değerli delege meslektaşlarım salona alınacaklar misafir meslektaşlarımız salon dışında bekletilecektir.

Bilgilerinize,

Değerli Meslektaşlarım, mesleğin sorunlarını torunlarımıza bırakmamak için bu kongrede adayım. Bu kongrede bazı meslektaşlarımızın tavsiyesi üzerine bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Siz değerli meslektaşlarımı aydınlatmak istedim.

Bilesiniz diye bu yazı ile adaylığımı deklare etmek zorunda kaldım. Yerlerde sürünen ve halk sağlığını ilgilendiren bu nezih mesleği layık olduğu yere oturtturmak amacıyla 38 sene şer çetelerinin karşısında mesleğe moda gözü ile bakan ve ticari amaçla bu mesleği gören zihniyete karşı mücadele veren hiç bıkmadan yılmadan usanmadan hiçbir zaman pes etmeden bütün engellere rağmen mücadele veren bir kardeşiniz olarak 38 yıl zarfında yaptıklarım yapacaklarımın teminatı altında birlik başkanlığına adayım.

Kanun ve mevzuat çerçevesi dahilinde çalışan helaliyle çoluk çocuğunun iyaşesini temin eden meslektaşlarımın başımın üstünde yeri var. Kanun ve mevzuat dışı çalışanlara asla ve asla fırsat vermeyeceğime sizlere namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum.

Hiçbir çıkar beklemeden mücadeleme devam edeceğim. Ve sizlere söz veriyorum bu arada bazılarının canı yanacak ama kusura bakmasınlar zamanı gelince onlarda bizden yana olacağına inanıyorum. Bunu yapmadığımız taktirde bu mesleğin kurtuluşundan bahsetmek mümkün değildir. Bu herkes tarafından bilinmeli ve ona göre kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir. Aksini düşünen mesleğe ihanet etmiş olur. Mesleğini ve meslektaşını yabancı sermayeye peşkeş çekmiş olan bu tutumları mesleğe ihanettir. Cam ve çerçeve sat ama mesleğinin başkalarına asla satma. Rantçıların çıkarcıların yabancı sermayenin maşalarının senin ekmeğinden ve emeğinden çalmasına izin verme. İleride güzel günler geleceğine inanarak bekleyin görün. Ve asla bu azmi elinizden bırakmayın sabırlı olun sabırla bekleyin. İyi günler gelecek meslek hak ettiği yere oturacaktır. Bu mesleği yamyamların elinden kurtarıp gerçek sahiplerine teslim etmekte siz değerli delegelerin insiyatifine kalmıştır.

Canınız kadar sevdiğiniz mesleğinizi bazılarına kızıp meydanı kötü niyetli yabancı sermayeye bırakmayınız onlara bu fırsatı asla vermeyiniz. Son pişmanlık fayda etmez. Bunların karşısında dimdik durunuz zafer bizim olacaktır.

Değerli Meslektaşlarım bu meslek için bir hayalim vardı. Koltuk değil mesleği nasıl güzel bir seviyeye getireceğim hayali 1980 yılında hatıra binaen aldım yerimiz yurdumuz yok telefonumuz yok ilk işim yer ve yurdumu temin etmek ilk etapta bunu sağladım. İkinci hedefim Türkiye de Kanun 1940 yılında çıkmış 1941 yılında yürürlüğe girmiş ne acı ama gerçek Türkiye genelinde hiçbir meslektaşım sağlık müdürlüğüne kayıtlarını yaptırmamış ilk olarak bu kayıt işlemini sağladım. İkinci işim 1983 yılına kadar bütün camia kaçakçılık korkusu içinde çalışan meslektaşlar ne zaman dükkanım basılır korkusu içinde olan meslektaşlarımı bu korkudan ve baskıdan kurtarırım mücadelesi verdim.

1983 yılında çerçeve ithalatını serbest bıraktırdım. Üçüncü işim bu mesleğin okulu yoktu. Okulun açılması mücadelesini verdim. İlk olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ikinci olarak Muğla üçüncü olarak İzmir dördüncü olarak Samsun da Zamanın Sağlık Bakanı Sayın Halil Şıvgın’ın katkıları ve desteği ile hayata geçirdim. Dördüncü işim 1990 da bir yönetmenlik çıkarıp 1992-1993 yıllarında iki sınav Sağlık Bakanlığı nezdinde iki sınav yaptık. Beşinci işim 1995 Oda ve Birlik Yasası ile Gözlükçülük yasası çıkarmak için mücadele vermeye başladım. Çünkü Optisyenlik Okulundan mezun olan optisyenlere gözlükçülük müessesesi açma izni verilmiyordu. Bu nedenle kanun ve mevzuatın değişmesi gerekiyordu. Bunu da yaptım.

O zaman bu hain ve şer çeteleri ayaklanarak devreye girerek 2004 yılında mesleğimizin yasasını T.C ye varıncaya kadar kaldırılan bu yasayı ve yabancı sermayeye peşkeş çekmekle bu hale getiren meslek düşmanları bir bayram havası içinde kutladılar.

Olmadı daha ne yapalım diye düşünüp durdular bazı aldığımız hakları nasıl meslektaşlardan alırız da yabancılara teslim ederiz diye çaba sarf ettiler. Bu arada dişinizden tırnağınızdan sizlere kazandırdığımız hakları Mahmut Yetim devlete kazık atıyor diye Rekabet Kurumuna müracaat ederek, bu fiyat listelerini elimizden aldılar. Bakın her sene yukarıdaki tablolarda görüldüğü gibi cam ve çerçeve fiyatlarını dikkatle bakın artış oranlarını meslektaşlarımızın emeğinin karşılığını alabilmeleri adına mücadele ettik. Bu hain çetelerin son getirdiği duruma bakın ona göre karar verin ve son olarak oynadıkları oyunu gördünüz.

Bu Oda ve Birlik yasasının çıkması esnasında oynadıkları bizans oyununu bozduk. Oda ve Birliği sağlam zeminlere oturtmak için Oda ve Birlik Başkanlığına adayım. Neden derseniz sağlam zeminlere oturtturup mesleği gerçek varislerine teslim etmek istiyorum. Onun için diyorum ki sorunlarımızı torunlarımıza bırakmayalım felsefesi ile adayım diyorum.

Hepimize hayırlı işler diler selam ve saygılarımı sunarım.

 

Mahmut YETİM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opti 2020 için hazırlanıyor! Opti 2020 için hazırlanıyor!

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opti 2020, Münih Ticaret Fuarı Merkezinde altı salonda, C1 ila C6 arası gerçek...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli sağlık şirketlerinden Cooper Companies, Medek Medikal’in tamamını satın alma...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını ...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada akıllı telefon ve tabletlerden yayılan mavi ışığın görme kaybını hızlandır...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi da...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri adım adım takip edilerek dolandırıcılara göz açtırılmayacak....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)

9
.. Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
bülent özerdemSemra yükselsinanMehmet ali zenginLevent akagündüz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bülent özerdem
Ziyaretçi
bülent özerdem

sayın başkanım 1980 senden beri tanıdığım ve takip ettiğim meslek adamısınız bu mesleğe verdiğiniz bütün çalışma emeğe ne kadar teşekkür etsek azdır, belirtiğiniz gibi artık birleşme ve destek zamanı size ve çalışma arkadaşlarınıza başarılar diler saygılarımı arz ederim

Semra yüksel
Ziyaretçi
Semra yüksel

Emeğiniz için çok teşekkür ediyorum .Bütün kalbimle yanınızdayız bu mesleğin sizin gibi düşünen insanlara ihtiyacı var elindeki 43.00tl ilk reçete ile dükkanı satın alacağı hissiyTına kapılan müşteriler var .Kesinlikle müşterinin suçu değil gözlüğün sağlık aracı olduğunu bizimde bir sağlık işi yaptığımızı bir türlü anlatamadık. Sırf benden gözlük almadıdiye aldığı yeri kötüledik ,fazla para ödemişsin yada reklamlarda fiyat belirtip gözlüğün ne kadarda değersiz olduğunu müşteriye empoze ederek aslında hepimiz kendi ekmeğimizden ve mesleğimizden olduk.

sinan
Ziyaretçi
sinan

Hayırlı olsun inşallah.

Levent akagündüz
Ziyaretçi
Levent akagündüz

Sayın Mahmut abim çabalarını bilmiyen yok. Bu güne kadar yaptığın mücadele bu hakkı sana veriyor. Hatta daha ileri gidiyorum ve diyorumki utanmayan rakip olsun. Bu gömlek sana çok yakışacak abicim şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Mehmet ali zengin
Ziyaretçi
Mehmet ali zengin

Mahmut abinin mücadekesini biliyoruz ve takdir ediyoruz ancak utanmayan aday olsun demek doğru ve şık olmamış kanımca demokrasi ile yönetildiğimiz ve ödün vermeyeceğimiz türkiyemizde doğal tabi olarak başka adayların olmasınida gönülden temenni ederim bu meslegin daha yüksek noktalara ulaşması icin bir basamaktır ve önünün bu sekilde kesilmeye çalışilması hıçbir ahlaki yapiya sığmaz tüm aday olacaklari şimdiden kutlarım saygılarımla

Levent akagündüz
Ziyaretçi
Levent akagündüz

Arkadaşım;Kusura bakma pişmiş aşa leş kargası bol gelir. Senelerdir davası uğruna, meslekdaşının işi için maddi manevi uğraşan adamın hakkına ağzı sulanan utanmalı bence.Bu mevki ilk evvela kesinlikle mahmut abinin hakkıdır. Meslekdaşlar Mahmut abiye bu konuda saygı duymalıdır.

Nurettin aslantaş
Ziyaretçi
Nurettin aslantaş

Hayırlı uğurlu olsun şimdiden

Zeynel çakırlar
Ziyaretçi
Zeynel çakırlar

Hayırlı olsun Mahmut Başkan verdiğiniz emeklerde dolayı sonsuz teşekkürler

necati önder
Ziyaretçi
necati önder

abim hakkındır sonuna arkandayız başarılar mesleğimiz seninle daha ileri daha güzel e gidecek allah yolunu açık etsin

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Opti 2020 için hazırlanıyor! Opti 2020 için hazırlanıy...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Çin, Ivanka Trump’ın 5 ticari markasını daha tescilledi Çin, Ivanka Trump’ı...

ABD ve Çin'in dış ticaret savaşını sonlandırmak üzere müzake...

Optisyenlik Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Optisyenlik Taban Puanlar...

Optisyenlik Programının hangi üniversitelerde olduğunu, fakü...

İlgi gören bölümlerin arasında Optisyenlik yok İlgi gören bölümlerin ara...

Önlisans adaylarının en çok ilgi gösterdiği bölümler sırasıy...

Nijerya 2. Türk Ürünleri Fuarı Nijerya 2. Türk Ürünleri ...

Nijerya 2. Türk Ürünleri Fuarında sektörel yerleşim gerçekle...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
Bir haftada ikinci kaçak gözlük operasyonu

Alanya ilçesinde polisin bir depoya düzenlediği operasyonda gümrük kaçağı 27 bin 520 adet güneş gözlüğü ele geçirilirken, olayla ilgili 2...

Kapat