Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

1 milyar kişide görme bozukluğu bulunuyor

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın, önlenebilecek veya henüz çözülmemiş bir görme bozukluğu bulunduğu bildirildi.

09 Ekim 2020 - 11:04 'de eklendi ve 1075 kez görüntülendi. A+A-

1 milyar kişide görme bozukluğu bulunuyor

Ankara
AA muhabirinin, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, önlenebilir körlük ve görme kusurları konusunda dikkati çekmek için her yıl ekim ayının ikinci perşembe günü, “Dünya Görme Günü” kapsamında farkındalık programları düzenleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kaynaklarınca, küresel olarak 1 milyar insanın, önlenebilecek veya henüz çözülmemiş bir görme bozukluğu bulunuyor.

Bu kişilerin 123,7 milyonu kırma kusuru, 65,2 milyonu katarakt, 6,9 milyonu glokom, 4,2 milyonu korneal opasiteler, 3 milyonu diyabetik retinopati, 2 milyonu trahom ve 826 milyonu yaşlılığın neden olduğu yakın görme bozukluğu nedeniyle orta veya şiddetli görme bozukluğu veya körlüğü olanları kapsıyor.

Nüfus artışı ve yaşlanmanın daha fazla insanın görme bozukluğu olma riskini artırması öngörülüyor.

Engelli nüfusa ilişkin veri ihtiyacını gidermek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca oluşturulan Ulusal Engelli Veri Sistemi’nde kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı 1 milyon 422 bin 159’u erkek, 1 milyon 107 bin 542’si kadın olmak üzere 2 milyon 529 bin 701 olarak belirtiliyor. Ağır engeli olan kişi sayısı ise 778 bin 528 olarak gösteriliyor. Bunların yüzde 11,1’ini görme engelliler oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2008’den itibaren bireylerin genel sağlık durumunun ortaya çıkarılması ve kalkınma göstergeleri içerisinde önemli bir paya sahip olan sağlık göstergesine yönelik bilgilerin elde edilmesi amacıyla gerçekleştirilen Sağlık Araştırması kapsamında ise 2016’da 15 yaş üzeri nüfusta görme sorunu olan birey oranı yüzde 6,9 olarak belirtiliyor.

“Çocukluk çağında göz ve görme taraması programları yürütülüyor”
Yaşam boyu göz rahatsızlıkları ve görme bozukluğu ile ilişkili tüm ihtiyaçları karşılamak için sağlığın teşviki, önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonu için etkili müdahaleler yapılıyor. Çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama çalışmaları da bu programlar içinde yer alıyor.

Türkiye’de çocukluk çağında göz ve görme taraması programları yürütülüyor. Bu kapsamda görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan bebek ve çocukları erken dönemde tanımak için tarama yapılıyor.

Çocuklarda yapılacak görme taramaları ile tanınabilen hastalıkların başında, şaşılık, kırma kusurları, katarakt ya da göz tembelliği geliyor.

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımak, tedavi etmek için uygulanan Görme Taraması Programı, 0-3 ay bebekler, 36-48 aylık çocuklarda ve ilkokul 1. sınıflarda yapılıyor.

Taramalar, aile hekimlerince aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılıyor. Aile hekimlerinin gerekli gördüğü durumlarda bebek ve çocuklar göz hastalıkları uzmanlarına sevk ediliyor. Taramalar, 0-3 aylık bebeklere göz muayenesi ve Kırmızı Refle Testi, 36-48 aylık çocuklarla okul çağı çocuklara ise göz muayenesi, Kırmızı Refle Testi ve Lea Sembol Testi ile yapılıyor.

Görme bozukluğu şüphesi olan bebek/çocuklar, göz hastalıkları uzmanının olduğu bir üst merkeze sevk edilerek ileri testler gerçekleştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından güncel Tıbbi Cihaz Satış, Reklam Ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasın...

Haftanın Gündemi- 4 Haftanın Gündemi- 4

Her hafta sektörümüzdeki gelişmeleri değerlendirdiğimiz “Haftanın Gündemi” programımızda bu hafta “2021 Yılı SGK Sözleşmeleri” Sözleşme...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denetim!

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş gözlüklerinin akredite laboratuvarlar tarafından yapılacak testlerin uygulanış...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denet...

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş göz...

Pandemi nedeniyle 48 Optik şubesini kapatıyor! Pandemi nedeniyle 48 Opti...

48 optik şubesinin kapatılacağı ve toplam 4 bin kişinin işin...

Yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu Yeni teşvik paketi TBMM&#...

Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği şirketleri ala...

Koronavirüsle bağlantılı çıktı! Koronavirüsle bağlantılı ...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün bir belirtisi d...

Sınav Sonuçları Açıklandı Sınav Sonuçları Açıklandı...

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın...

İş Arıyorum İş Arıyorum

Bu 20 milyonluk şehirde durmaksızın dönen bu ticari hayata t...

“Çin malı” etiketi koydurma şartına protesto “Çin malı” et...

Hong Kong'dan ABD'nin ithal ettiği ürünlere "Çin malı" etike...

’Meslek örgütlerine düzenleme’ ’Meslek örgütlerine düzen...

Cumhurbaşkanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve diğer meslek ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
Yerli malı kullanımına yönelik ilave zorlayıcı hükümler getirildi

20 Ekim'de yürürlüğe girecek düzenlemeler ile kamu alımlarında, şartnamelere yerli malını engelleyici özel hükümler konulamayacak.

Kapat